EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Svatoboj (Svatoboj) - Divadlo Svatoboj

Beigetragen: Jan Tomášek

Divadelní a čtenářský spolek Svatoboj - a divadlo s restaurací Svatoboj - jsou částečně dvě odlišné věci

Při Občanské besedě - která se v poslední čtvrti 19. stol. vytvořila kolem České strany národně sociální - tedy kolem Občanské besedy zase vzniklo další sdružení - s více konkrétizovaným obsahem - kterým byl čtenářský a divadelní spolek Svatoboj - zpočátku poměrně dlouho divadlo bez vlastní budovy - ale s běžným technickým divadelním vybavením - včetně jeviště. Divadlo učinkovalo v různých sezónách asi ve třech hostincích - v Husovicích - nebo okolí.

V roce 1924 se podařilo divadlu Svatoboj získat hostinec - která byl adaptován a přestavěn na divadelní činnost, název Svatoboj po té rovněž nesla i budova. Přestavěná budova hostince - se tedy stala vlastně druhou budovou v pořadí - řekněme druhým Svatobojem - a přestavba patrně vtiskla budově na dlouhou dobu typickou podobu - kterou by bylo možno nazvat například lidovým funkcionalismem.

Po znárodnění v roce 1948 se divadelní spolek Svatoboj stal závodním klubem brněnské Zbrojovky - a Zbrojovka se stala rovněž vlastníkem budovy divadla Svatoboj - ovšem divadelní klub zde nadále pořádal svoje vysoupení. Kromě toho - divadelní spolek také vystupoval ve studiu Horizont - v nákupním středisku Obzor na lesné - a Horizont se vlastně stal načas druhou scénou Svatoboje. Během privatizace, navzdory očekávání Zbrojovka divadlo Svatoboj prodala jinému zájemci - a divadelní klub Svatoboj se vlastně vrátil ke svým začátkům - kdy pořádal vystoupení bez vlastní budovy, asi pět let - kdy divadelní činnost ustala. Přesto je divadelní spolek Svatoboj v dějinách brněnské kultury unikátem - nebo při oslavách 110 let svého působení bylo možno konstatovat - že tento divadelní spolek odehrál - v různém personálním obsazení asi 110 sezón bez přerušení.

Co se týče budovy Svatoboje - ta byla demolována někdy po roce 2010 - nahrazena novostavbou restaurace - která je vlastně třetím Svatobojem.

Eingegeben: 3.3.2022Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka: