EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
der Vorige  der Nächste  
Jan Veselý a synové - pletárna (Jan Veselý a synové - pletárna)

Beschreibung: struktura výroby pleteného prádla PLEAS
PLEAS - postup výroby pleteného prádla

PŔÁDELNA

Stroje se zde nachází, jednolícní, oboulícní, interlockové, žakarové a speciální stroje řízené počítačem od firem Pilotelli, Monarch, Orizio, Terrot, Stoll a Albi.
Příze: bavlna, micromodal, vlna, hedvábí, viskóza, PES, POP, Elastany a další speciální materiály. Příze se dováží z Německa, Rakouska, Švýcarska, Turecka, Řecka a Indie.

PLETÁRNA

Na pletárně je 154 nainstalovaných velkoprůměrových strojů a tři ploché pletací stroje. Denní výroba je cca 8t/den. Pracuje ve 3- směnném režimu. Obsluhuje je 62 pracovníků – 39 pletařek (jenom ženy). Provoz je plně klimatizovaný.

BAREVNA

Provoz barevna se zabývá praním, bělením, barvením a finální úpravou úpletů. Upravují se zde úplety především z bavlny, ale i z modalu, micromodalu, polyamidu, polyesteru, viskozy, vlny, hedvábí a veškeré směsi těchto úpletů s podílem elastomeru. Průměrná gramហupraveného úpletu se pohybuje mezi 120-150 g/m2. Pere, bělí a barví se pletenina převážně v hadici, na nejnovějších moderních strojích i v rozřízlém stavu (plná šíře).
Barevna má nyní 70 zaměstnanců, kteří pracují 5 dnů v týdnu ve 3- směnném provozu. V posledních letech upravuje barevna denně průměrně kolem 6,5 tuny úpletů.
Barvení probíhá tzv. vytahovacím způsobem, bezvýhradně pouze s reaktivními barvivy. K tomu slouží téměř 30 barvicích aparátů. Kapacitní možnosti jednotlivých strojů (velikosti partií) se pohybují mezi 10 – 500 kg.
Finální úprava se dělí na zboží hadicové a úplety v plné šíři. Zde po odstředění, vyskládání, usušení a vysrážení je možno hadicové úplety kalandrovat na různých typech kalandrů. Upravený balík váží kolem 14 kg. Tzv. široké zboží se upravuje především na napínacím rámu. Na tomto stroji se realizuje také veškerá produkce úpletů určených na předfixaci (stabilizaci elastanu). Novinkou se stala v posledních letech úprava na kompaktoru. Tento stroj je využíván především pro zlepšení parametrů srážlivosti. Všeobecně u širokého zboží je finálním produktem 30kilový balík, případně velkonábal v množství až 500 kg určený pro potisk.

STŘIHÁRNA

Na provozu střihárny pracuje cca 80 pracovníků ve dvou směnách. Denně je nastříháno kolem 40 tisíc kusů v závislosti na sortimentu střihané výroby.
Na střihárně se zpracovávají jak hadicové úplety, tak úplety v plné šíři. Na stoly se vrství pomocí pokládacích strojů. V roce 2018 byly zakoupeny 2 nové nejmodernější automatické pokládací stroje. Pro vyřezávání jednotlivých dílů jsou k dispozici dva plně automatické cutry. Ručně se stříhá pouze úplet se vzorem proužků, kostek a nebo materiály, které mají motiv, který musí být na určitém místě v hotovém výrobku. Dále se zde nachází tři velké a dva malé nažehlovací lisy na motivy a jeden průběžný lis na vliselín.

KONFEKCE - vlastní šití prádla

Zde pracují předevšíim švadleny a klasifikátorky.Na šití prádla z pleteniny se používají speciální stroje s řetízkovými stehy a plochými švy pro větší komfort nošení.

BALÍRNA - hotový výrobek Pleas
Na balírně se zpracovává výroba z konfekcí z Havlíčkova Brodu a z Polné. Nejprve se nastřelují visačky s označením, potom je výrobek podle požadavků zákazníků zabalen do sáčku, na ramínko nebo do krabičky.

/zdroj - především Wikipedie/


Datum:

Autor: JT (kolហ- montហinternet)
Beigetragen: Jan TomášekEingegeben: 31.1.2020