EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
Umgebung:
Studený mlýn a pila 0.2km
Papiermühle 0.9km
Lídlovy Dvory Dolní 1.0km
Podlesí 1.2km
Buzošná. 1.3km
myslivna Nickelberg 1.6km
Russen 1.7km
Mlýn Na rybníce 1.7km
Flusárna 1.8km
Na Lukách 2.0km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[pašerák 21.8.2017] 
Karolinensäge  (Karlina Pila)   auch: Karolinina pila

Kategorie: Samota   (správní obec: Červená )
Bezirk: Klattau
Die Ursache des Untergangs: Schrittweise ausgesiedelt nach 1945 -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Nespecifikováno - pila samotná již neexistuje,v okolí 3 č.p.,1 č.ev.,stodola a kaple

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.11632 13.56716 GPS pašerák 25.8.2017  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Historie a jiné články  [pašerák 24.8.2017]
Osada vznikla koupí louky Josefem Bienertem,majitelem pily na rezonanční dříví na Modravě.Ten zde vybudoval v druhé polovině 19. století malou pilu,která však přešla roku 1887 do majetku Kašperských Hor. Vedle pily vznikla i dílna na výrobu zápalkových dřívek.Práci zde mělo 40 lidí. Po požáru v roce 1903 již nebyl provoz obnoven.Na jejím místě byl postaven obytný dům,který se později stal hostincem. Stával zde i mlýn Kaltmühle s dosud udržovanou kaplí.Procházka podél Losenice je velmi zajímavá.
Přepsáno z informační tabule na Karlině Pile od Emila Kintzla.

Historie  [pašerák 2.5.2018]
...Tady je asi třeba poznamenat, že mentorův otec, lidový léčitel či felčař Karl Weishäupl byl synem Julie Wendlbergerové alias "Bummer Juli", nejstarší dcery Franzova pradědečka Josefa Wendlbergera (†1903) z Červené čp. 6, sedláka a prvého podnikatele velké rodiny. Ten totiž roku 1862 prodal modravskému výrobci ozvučného dřeva Franzi Bienertovi (zastoupenému i samostatně na webových stranách Kohoutího kříže) za 525 zlatých část louky zvané Seewiese při říčce Losenici (Losnitz) pro zřízení pily a šindelny s přilehlými ubytovacími možnostmi s vyloučením mlýna a jiného podobného díla, čímž vznikla Karolinina pila (Karolinensäge) se zvláštními ... [weiter]

Historie  [pašerák 27.6.2018]
...V roce 1903 zemřel náhle můj dědeček Josef na infarkt.Po nějaké době továrna vyhořela a nebyla pojištěna.Dva roky po smrti mého dědečka vzneslo město Kašperské Hory pohledávku přes svého pokladníka Watzlawika.Soud měl velkou pochybnost o zákonnosti pohledávky,protože náš dědeček je po celé roky vždy zaplatil včas.Naše babička Theresia nemohla poskytnout žádný důkaz.Ale pokladník složil soudem požadovanou přísahu a tak byla "Seewiese" s vyhořelou ruinou vydražena.Usedlost získal majitel hospodářství čp.11 v Lídlových Dvorech,jménem Bastarsch.Ten pak prodal svůj dvůr v Lídlových Dvorech,ponechal si nějaké pozemky a postavil si při cestě obyt... [weiter]

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Karlina Pila- upřesnění informace [Jan Vlček 25.8.2017 09:14] | Reagieren
Jednalo se o objekt čp.24/st.p.48 v katastrálním území Červená/Rothsaifen/ dnes Červená u Kašperských Hor.Nemovitost je zobrazena na mapě Stabilního katastru:Čechy-0920-1- mapový list č.3 /na dolní levé straně mapy.Dům a přiléhající pozemek p.č. 542/2 je zapsán v Pozemkové knize pro k.ú.Červená v knihovní vložce č.24.
Stručně k vlastnictví:v roce 1862 získal část pozemku p.č. 542 podnikatel Vincenz/Čeněk/ Bubeníček .Na kupní smlouvě byla uvedena poznámka substituce pro manžele Josefa a Theresii Wendelberger. Na základě souhlasného prohlášení z roku 1887 došlo k výmazu substituce ,zapsané pro Theresii Wendelberger a majetek přešel na Městskou obec Kašperské Hory/Stadtgemeinde Bergreichenstein/.
V roce 1936 pak trhovou smlouvou dům a parcelu 542/2 získali manželé Alois a Marie Wendelberger a měli je ve vlastnictví do roku 1945. Na historickém leteckém snímku z roku 1949 na www.kontaminace-cenia.cz je patrný půdorys tehdy již neexistujícího objektu na st.p.48./ sousedil s domem čp.5/st.p.26 v k.ú.Lídlovy Dvory.
Dnes dle Katastru nemovitostí je PK st.p.48 částí pozemku p.č.542/1 v k.ú.Červená u Kašperských Hor.
Ke jménu vlastníka: některé zdroje uvádějí jméno Wendlberger,jiné pak Wendelberger,uvádím verzi dle Pozemkové knihy.

Pro úplnost: v sousedství Karliny Pily byla na přelomu 19. a 20.století ještě jedna pila a to na st.p.50./zobrazena na stejném mapovém listu Stabilního katastru.Objekt bez čísla popisného byl do Pozemkové knihy zapsán v roce 1886 a to do knihovní vložky č.6.Vlastníkem byl Josef Wendelberger.Následně pak v roce 1891 byla nemovitost zapsána do knihovní vložky č 54,coby součást majetku k usedlosti čp.38 v Červené. Pila byla demolována v létech 1906-1907/ zápis č.d.680/1907 ze dne 13.8.1907.
Postupně se vystřídalo několik vlastníků stavební parcely-v době odstranění objektu to byli manželé Karl a Julie Klostermann,do roku 1945 pak manželé Adolf a Marie Klostermann.
Dnes dle Katastru namovitostí je PK st.p.50 částí pozemku p.č.542/3 v k.ú.Červená u Kašperských Hor.
Chtěl bych autora příspěvku požádat o opravu kategorie objektu, nejednalo se v případě Karliny Pily o osadu ale o jednotlivou stavbu v místní části osady Červená. Současně také o změnu lokalizace GPS cca 30 m jihozápadně od současné pozice.Děkuji za spolupráci.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist