EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
Umgebung:
Wies 0.1km
Myslivna - Svatý Kříž 1.2km
Gregorův Dvůr 1.5km
Šlingova Mýť 1.7km
Krásná Lípa 1.8km
Schönlinder Mühle 2.2km
Wildenhof 2.2km
Hechtova Myť 2.3km
Slapany 2.6km
Boden 2.8km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 26.12.2006] 
Heiligkreuz (Wies) - Kirche der Auspeitschung Chri  (Sv.Kříž-Wies - kostel Bičování Krista)

Kategorie: Církevní stavba   
Bezirk: Eger
Die Ursache des Untergangs: Grenzzone -
Untergangsepoche: 1950-1960  (Jahr: 1958)
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.03981 12.33928 GPS Michal Kurz 8.2.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder
Kein Datensatz

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Info [Pavel Beran 26.12.2006 21:22] | Reagieren
Nejstarší zmínka: 1750
Hlavní sloh: baroko
Vikariát: Cheb
(L. Krčmář, Z. Procházka, J. Soukup: Zničené kostely - průvodce historií Západních Čech č. 14)
Re: Info [Jan Kruliš, Praha 27.12.2006 15:46] | Reagieren
Z. Wirth uvádí ve Sv. Kříži (býv. okr. Mariánské Lázně) kostel Povýšení sv. Kříže, pozdně barokní z konce 18. stol., jednolodní, obdélníkový s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží na východní straně. Zařízení z konce 18. stol. a pseudorenesanční.
Je správné patrocinium nebo se měnilo?
Re: Info [Michal Valenčík 29.12.2006 22:09] | Reagieren
Zde jde o Svatý Kříž jihozápadně od Chebu, kde stál v osadě Wies skutečně hrázděný kostel Bičování Krista. Zbořen byl 1958.
Z.Wirth píše o jiné obci Svatý Kříž západně od Plané na Tachovsku, která byla v 50. letech z ideologických důvodů přejmenována na Chodský Újezd. Bolševický název si kupodivu zachovala dodnes a kostel Povýšení sv. Kříže v ní také stojí dodnes.
Re: Re: Info [Jan Kruliš, Praha 30.12.2006 00:06] | Reagieren
Děkuji za vysvětlení.
http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net [north face outlet locations 12.10.2012 08:41] | Reagieren
This waterproof <a href="http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net">cheap north face</a> can provide your kids maximum comfort and warm in cold weather. Your child will love it! Update new winter coats for your kids and prepare for the upcoming cold-weather season at this moment. Buy the <a href="http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net">north face clearance</a> in our site. We provide you discounted price, 100% authentic quality, no sale tax, good packing, and fast delivery to your door.
Re: http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net [Ing. Pavel Matas 12.4.2014 00:54] | Reagieren
To fakt nejde tahle kravina už rok a půl smazat? Myslím, že tu je nějaký administrátor, tak by se měl postarat o likvidaci toho co sem nepatří a pochopitelně i s mojí reakcí!
vzpomínky na Wies [Klimeš 24.2.2018 16:27] | Reagieren
První z nich pochází od P. Svatopluka Schutznera, který po válce jako mladý působil v Chebu a dnes žije ve Washingtonu:

„My jsme tomu svéráznému spolubratru říkali ‚dědeček z Wiesu‘. Jednou jsme ho s Macháčem (páter Jan Machač, dnes žijící v Praze-Dejvicích, pozn. red.) a snad s P. Duchkem (co byl v Horních Lomanech a měl auto) jeli navštívit. Nejen on, taky ta jeho ‚expositura‘ (snad něco jako mezi farností a filiálkou) byla velmi barvitá uvnitř. Zdobena velmi starodávnými zobrazeními, myslím, zázraků. Měla nablízku, myslím, ještě blíž k hranici než to jeho bydliště, zázračnou studánku. Jak sám ‚dědeček‘ vyprávěl, přišel ho jednoho dne navštívit nějaký, tuším, františkán a šel se pomodlit ke studánce a zmizel. Pohraničníci se potom rozhodli exposituru zbourat, lidi na té úrovni neměli smyslu pro památky. A ‚dědeček‘ naložil žebřiňáček a odebral se, patrně s hospodyní, k jejím příbuzným, nepamatuju se kam, řka: „Mit Wagerle nach Schwagerle," za což ho Macháč napomenul, že to tak nesmí říkat."

Sestra Františka Klimeše, dnes žijící v Torontu, na „dědečka z Wiesu" vzpomíná zas takto:

„Nějak si nepřesně vzpomínám, že za hlavním oltářem byl zbytek stromu, na kterém byla soška bičovaného Krista. Měla pověst, že je zázračná. Bylo mi 13 - 14 let a hrála jsem tam na varhany, staré, dřevěná táhla. Někdy začala hrát nějaká píšťala, která neměla, a pan farář přerušil mši a řekl: ‚Maruško, tam to táhlo musíš zastrčit‘ - nebo něco podobného. Taky jsem mu ministrovala u oltáře (v tmavě červených nedělních sametových šatech a s velkou červenou mašlí ve vlasech). Neměl žádný problém s tím, že jsem holka a jsem v ‚kněžišti‘ za mřížkou. A ten páter měl na faře na půdě šikmé dveře ve střeše a lehátko a říkal, že když svítí sluníčko, tak otevře ty dveře a nahý se tam opaluje. Taky měl v jednom pokoji na faře spoustu všelijakých hodin, mnoho jich hlasitě tikalo."
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist