EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kommentar/Präzisierung: Heiligkreuz (Wies) - Kirche der Auspeitschung Chri (Sv.Kříž-Wies - kostel Bičování Krista)

Kommentar/Präzisierung:
vzpomínky na Wies
[vloženo: Klimeš 24.2.2018 16:27]

První z nich pochází od P. Svatopluka Schutznera, který po válce jako mladý působil v Chebu a dnes žije ve Washingtonu:

„My jsme tomu svéráznému spolubratru říkali ‚dědeček z Wiesu‘. Jednou jsme ho s Macháčem (páter Jan Machač, dnes žijící v Praze-Dejvicích, pozn. red.) a snad s P. Duchkem (co byl v Horních Lomanech a měl auto) jeli navštívit. Nejen on, taky ta jeho ‚expositura‘ (snad něco jako mezi farností a filiálkou) byla velmi barvitá uvnitř. Zdobena velmi starodávnými zobrazeními, myslím, zázraků. Měla nablízku, myslím, ještě blíž k hranici než to jeho bydliště, zázračnou studánku. Jak sám ‚dědeček‘ vyprávěl, přišel ho jednoho dne navštívit nějaký, tuším, františkán a šel se pomodlit ke studánce a zmizel. Pohraničníci se potom rozhodli exposituru zbourat, lidi na té úrovni neměli smyslu pro památky. A ‚dědeček‘ naložil žebřiňáček a odebral se, patrně s hospodyní, k jejím příbuzným, nepamatuju se kam, řka: „Mit Wagerle nach Schwagerle," za což ho Macháč napomenul, že to tak nesmí říkat."

Sestra Františka Klimeše, dnes žijící v Torontu, na „dědečka z Wiesu" vzpomíná zas takto:

„Nějak si nepřesně vzpomínám, že za hlavním oltářem byl zbytek stromu, na kterém byla soška bičovaného Krista. Měla pověst, že je zázračná. Bylo mi 13 - 14 let a hrála jsem tam na varhany, staré, dřevěná táhla. Někdy začala hrát nějaká píšťala, která neměla, a pan farář přerušil mši a řekl: ‚Maruško, tam to táhlo musíš zastrčit‘ - nebo něco podobného. Taky jsem mu ministrovala u oltáře (v tmavě červených nedělních sametových šatech a s velkou červenou mašlí ve vlasech). Neměl žádný problém s tím, že jsem holka a jsem v ‚kněžišti‘ za mřížkou. A ten páter měl na faře na půdě šikmé dveře ve střeše a lehátko a říkal, že když svítí sluníčko, tak otevře ty dveře a nahý se tam opaluje. Taky měl v jednom pokoji na faře spoustu všelijakých hodin, mnoho jich hlasitě tikalo."

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist