EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Pavel Frýda 7.1.2008] 
Kremsier-Synagoge  (Kroměříž-synagoga)

Kategorie: Synagoge   (správní obec: Kroměříž)
Bezirk: Kremsier
Die Ursache des Untergangs: Zničeno nacistickým Německem -
Untergangsepoche: Před 1945  (Jahr: 1942)
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.29833 17.39917 z mapy Seznam.cz Pavel Frýda 7.1.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Kroměřížská synagoga a zdejší židovské obyvatelstvo  [Pavel Frýda 7.1.2008]
Židé žili v Kroměříži již od počátku 14.století, nebo první písemná zpráva se datuje r.1322 a od první čtvrtiny 15.století ve městě zřejmě existovala židovská obec i první synagoga. V průběhu třicetileté války v r.1643 byli zdejší Židé drancujícím švédským vojskem vyvražděni (zahynul i rabín Mordechaj ben Moše) a ti co přežili z města uprchli. Další pogromy (pogrom-davové antisemitské akce, spojené s rabováním, násilnostmi i vražděním, slovo je ne nadarmo ruského původu) zažila Kroměříž v letech 1742 a 1774. V r.1829 žilo ve městě 546 Židů, v r.1880 to bylo 783 osob židovského vyznání. To bylo asi nejvíce, později už počty jen klesaly, v r.1... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten
 Osobnosti
 Gegenwärtige Bilder

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


me vzpominky na templ [Dennis Trason 3.2.2012 23:21] | Reagieren
Ja, tenkrat Zdenek Trason, jsem se narodil 24.10.1926 v Kromerizi na Svabinskeho nabrezi u Moravy.- Do prvni tridy Palackeho obecne skoly me vedla cesta kolem zidovske synagogy, ktere jsme rikali "templ". Jednou tam, nazpet stejnou cestou, vzdy kolem templu. Ten tam vzdycky byl. Krome toho, kdyz zacalo mrznout, jsme se chodili klouzat nad templem, protoze tam byl nejstrmejsi svah ve meste. Na Barborinu bylo prilis daleko.
Kdyz jsem zacal chodit do gymnazia, tak me cesta vedla take kolem templu. Byl sice vic vzdalenejs, ale vzdycky tam byl. Az do roku 1942.
I kdyz tenkrat zadne mobily nebyly, informace plynuly a tak jsme se dovedeli, ze Nemci budou vyhazovat templ. Muj kamarad Pepik Pulec a ja jsme se vydali do blizkosti templu. Na mnoho detailu si moc nepamatuju, jen na to, ze nas nepustili do blizkosti objektu, ktery byl pripravovan k zniceni. Zasli jsme tedy do restaurace U Straku, bylo tam tez reznictvi, a postavili se do vrat. Za nedlouho nastal velky vybuch a za par vterin pristala skluzem cihla pred nase nohy. Nikdy na ten moment nezapomenu.
V 1950 jsem opustil Ceskoslovensko, po dvouletem pobytu v Nemecku jsem pak v roce 1952 vyemigroval do Ameriky. Ziju jiz 60 let v Kalifornii a nad mym psacim stole visi pohlednice Komenskeho namesti, v pozadi s templem. Ten uz tam neni.
Skoda. Je aspon uctenim pamatky dob, ve ktere nekteri obcane naseho mesta byli mene stastni a valku neprezili. Vzpominam, na pr. na Ervina Fischera (meli reznictvi) a s Ervinem jsme byli ve dvojici na pochodovam cviceni do Kotojed, jinam se nikam jinam nechodilo. Pamatuju si, ze mne rikal ze se uci anglicky (bylo to as v roce 1937-38), ze "stul" je "table". Byl to takovy baculaty kluk, s kudrnatymi vlasy, jak se malovali na velke obrazy vysici v kostele. Nebo na Lampla, nebo na Hofmanovou, meli obchod nedaleko Hlavniho namesti, krestni jmena mne viz vypadla z pameti. Byli to mi spoluzaci, kteri jednoho dne proste neprisli do skoly.
Vzpominam a uvedomuji si, jak malo jsme vedeli o zivote kromerizskych zidovskych obcanu a ptam se sam sebe, co jsme mohli pro ne tenkrat udelat, aby to vsechno dopadlo jinak.
Se vzpominkami, mnohe z nich smutnymi,
Zdenek Trason
dennis trason vzpominky... [annasvomova 29.1.2015 14:06] | Reagieren
narozena 1941 kromeriz, bydliste komenskeho 435, rohovy dum, naproti templu, synagoze, nyni kult.dum. ja si nepamatuji templ, spise zakopy a pozdeji kult.dum. zrejme jsme se prestehovali az po roce 1942, kdy byl templ nemci vyhozen, jak jsem se docetla. jsem moc rada za veskere fotografie a za popis od pana dennise trasona.od roku 1963 neziji v km, ale stale tam mam rodinu a kdy muzu, tak velice rada mesto navstivim, jsou to me krasne vzpominky na vse spojene s mym zivotem v tomto krasnem meste. moc dekuji za veskere fotografie, ktere mi umoznily videt kromeriz jinak, nez jak jej ja znam. jen bych jeste trochu upresnila ulici "zidovna" smer kostel pany marie, kde jsme prozivaly, coby decka, krasne chvilky v techto domech, pavlacich atd. moc krasne vzpominky. jeste jednou diky.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   


Processing time: 113 msec.
IP address = 44.221.70.232
desktop version