EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
[Pavel Frýda 26.2.2008] 
Stienowitz-Synagoge  (Štěnovice-synagoga)

Kategorie: Synagoge   (správní obec: Štěnovice)
Bezirk: Pilsen-Süd
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: 1950-1960
Aktuelle Stand: Zničena zcela - dochováno obydlí rabína se školou

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.67222 13.40250 z mapy Seznam.cz-synagoga Pavel Frýda 26.2.2008  
  49.67361 13.40667 z mapy Seznam.cz-hřbitov Pavel Frýda 26.2.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Synagoga ve Štěnovicích a zdejší židovské osídlení  [Pavel Frýda 26.2.2008]
Ve Štěnovicích je přítomnost Židů doložena od 16.století, ale velice pravděpodobně zde sídlili již ve 2.polovině 15.století a snad i dříve. Židé zde žili pod ochranou štěnovického panstva, neboť přinášeli nemalé zisky. Zdejší Židé se zabývali nejvíce palírenstvím, podomním obchodem (tzv.hauzírováním*), zprostředkovávali prodej plodin a zvířat, z řemesel pak byli řezníky a sklenáři. Nejstarší soustředění židovských domů a domků bylo v dnešní lokalitě Na Šancích, kde dnešní čp.101-110 (tehdy měly židovské domy podle nařízení čísla římská I.-X.) stála již v 17. a 18.století. V obci však nikdy nevzniklo zcela uzavřené ghetto. V r.1809 je zde dolo... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten
 Osobnosti
 Gegenwärtige Bilder
 Židovský hřbitov
 Andere

 Links
Databáze obětí holocaustu - Oskar Ehrlich ze Štěnovic-dokumenty

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


poznámka [h.reiter 28.2.2008 13:21] | Reagieren
Tak to tu budeme mít fotky všech náhrobků z nějakého hřbitova v jednoznačně existující a prosperující obci jako jsou např. Štěnovice ??? Víte, kolik je v ČR zrušených a zaniklých hřbitovů. Mám obavu, že totu začíná zabředávat až do nesmyslných podrobností.V každém městě totiž najdeme třeba zbouranou hospodu. Když tady budeme mít všechny, tak by to mohlo vypadat, že zanikla celá ČR.Myslím, že původní záměr autora těchto stránek byl poněkud jiný.
Re: poznámka [Jaroslav Štorkán, Hroznětín 28.2.2008 13:48] | Reagieren
K některým příspěvkům na této webové stránce mám také své výhrady, ale srovnávat zánik sakrální stavby, které je věnován tento příspěvek, se zánikem hospody... Právě čtu "Zmizelé Chebsko" a docela mi mrazí a to žiji na Karlovarsku od roku 1945.
Když projíždím okolo satelitů, tak si vždy vzpomenu na hrázděné stavby v zaniklých obcích a je mi smutno, ale to je o něčem jiném.
Re: poznámka [Pavel Frýda 29.2.2008 15:32] | Reagieren
Asi jste Honzo nečetl celý příspěvek pozorně. Týká se hlavně synagogy, byla zbořena po r.1945. Tyto objekty jsou regulérním příspěvkovým materiálem, židovský hřbitov je jen doplněk článku, byť je poměrně obsáhlý. Židovské hřbitovy jsou většinou jediným pozůstatkem po zaniklé náboženské obci a její synagoze. Ve svých příspěvcích chci, aby případní zájemci a návštěvníci místa viděli zbývající náhrobky jinak, nežli kusy kamenů s podivnými znaky, aby poznali kohanitský a levitský náhrobek, popř. některé znakové formule atd. Jistě, ne všechny to zajímá, ale jiný si to se zájmem pročte.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 86 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist