EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
[Miloš Miličevič 11.4.2008] 
Aussig - Schaffners Villa  (Ústí nad Labem - Schaffnerova vila)

Kategorie: Andere   (správní obec: Ústí nad Labem)
Bezirk: Aussig
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren - Stavba Kulturního domu
Untergangsepoche: 1950-1960  (Jahr: 1959)
Aktuelle Stand: Zničena zcela - Na místě stojí Kulturní dům

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.66247 14.03947 dle mapy.cz Miloš Miličevič 11.4.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
V krátkosti  [Zdeněk Pechar 1.11.2008]
Vilu nechal postavit v letech 1874 až 1876, Max Schaffner (1830 – 1906) ředitel chemičky. Byla to novogotická stavba reprezentativního stylu. V roce 1939 ji „koupil“ tehdejší oberbürgermeister Tauche. V uvozovkách proto že se jednalo o židovský majetek ( Schaffnerova vnučka měla za manžela žida). Od té doby byla používána jako tzv. třetí Ústecká radnice. O její likvidaci rozhodl 8.6.1954 KNV Ústí nad Labem. A to v souvislosti se stavbou kulturního domu. Odstřel budovy byl proveden 25.9.1959.

 Zeitbilder und Ansichtskarten
 60.léta
 Gegenwärtige Bilder
Kein Datensatz

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Perlička ze stavby KD [Jiřik 23.9.2009 11:49] | Reagieren
Když se v 60. letech stavěl onen kulturní dům, byl jedním z vedoucích pracovníků stavby také mladičký inženýr Freiberg (pozdější ředitel bukovské Linety). A ten mi vyprávěl, jak se KD dodělával v kalupu, aby se stihlo nějaké výročí, tak ještě do noci se dokončovaly parketové podlahy, někdy v půl jedenácté se dostal domů, navečeřel a šel spát - a krátce po půlnoci ho burcoval telefon "Proboha okamžitě přijeďte, ten barák se nám hejbe!". Když tam dorazil, skutečně už byly hezky popraskané stěny velkého sálu... A proč? Protože páni parketáři odvedli sice skvělou práci, jenomže ve špatném čase. Přesně osazené parkety do sebe během pár hodin natáhly vlhkost ze stěn a z betonů, tím pádem se roztáhly, a protože zámečkový systém parketových podlah neumožňoval jejich pohyb, tak uprostřed sálu vyletěla boule asi do dvoumetrové výšky (!) a dál to nešlo, takže podlaha začala klínovat a roztahovat zdi. Hlídač stavby na to koukal jako zjara, inženýr letěl pro krumpáč a museli kolem všech stěn vytrhávat dvě řady parket. Otevření se samozřejmě muselo odložit a novotou vonící dům opravovat.
Holt takové už je Ústí :-)
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   


Processing time: 75 msec.
IP address = 34.239.151.124
desktop version