EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
Marek 0.5km
Peklo 1.0km
Kamenolom Krásněves 1.0km
Kobzův mlýn 2.2km
Polákův mlýn 2.5km
Svinkův mlýn 3.8km
Vídeň - rychta 4.9km
Frelichův mlýn 7.4km
Tiský Dvůr 7.8km
Rychtářův mlýn 7.9km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[1 21.1.2009] 
Manův mlýn

Kategorie: Samota   (správní obec: Dolní Bory)
Bezirk: Saar
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren - Vodní nádrž Mostiště - ochrané pásmo
Untergangsepoche: 1970-1980  (Jahr: 1978)
Aktuelle Stand: Zničena zcela - byl zde mlýn (papírna) a hájovna

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.42408 15.98550 GPS - původní katastr 1 21.1.2009  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Kein Datensatz

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz

 Links
Jarní toulky po mlýnech - kinofilmové fotky z r. 2012 na flickr.com

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Manův mlýn [Jan Pavlica 28.7.2011 22:58] | Reagieren
-jedna z prvníchzmínek o mlýnu je z roku 1755. Kromě mlýna zde byla i pila. Dle pamětníků již v roce 1900 mlýn nemlel, pak zde bydleli zaměstnanci velkomeziříčského velkostatku (dělníci v lese, hajní a zaměstnanci pily). Po skončení II. světové války byl mlýn přestavěn na hájenku. Pamětníci z blízké obce Netín a okolí zmiňují, že mlýn byl v době okupace kolem roku 1940 až 1945 neobývaný a opuštěný (častý úkryt místního partizánského odboje). Počátkem 60-tých let byl mlýn zbořen Povodím Moravy, jelikož ležel v ochranném pásmu nově vznikající přehrady Mostiště. Kousek od Manova mlýna bylo další stavení -panská hájovna. Kamenné základy Manova mlýna jdou vidět dodnes. Zřetelné jsou i zbytky sousední panské hájenky, kde je dodnes vidět zbytky sklepa a původní dveře do sklepa s kováním.
Charakteristika okolí mlýna a hájovny [1 6.5.2012 20:59] | Reagieren
Mlýn ležel na levém břehu řeky Oslavy nad dřívějším mlýnem Marek (Markův mlýn) . Levý břeh řeky byl zdoben mohutným kamenným srázem, hnízdištěm výrů, káňat a jiných vzácných druhů ptáků, kteří tvořili jakousi místní přírodní rezervaci. Koryto řeky bylo v této části plné balvanů, voda byla průzračná, plná ryb a jiných chráněných i nechráněných živočichů, jako je např. vydra a mlok skvrnitý. Břehy řeky i skalnaté stráně byly porostlé mohutnými smrky a jedlemi a k jihu otočené údolí bylo silně vyhříváno sluncem, které spolu s malou výměnou a prouděním vzduchu zde zejména v letní době vytvářelo příjemné teplo. Tohoto jevu si všimli již naši předkové a usoudili, že je tam teplo jako v pekle. A odtud nebylo daleko k lidovému názvu Peklo, který se pak udržel po staletí a posléze přijat jako oficiální název.
Řeka Oslava tehdy v těchto místech poskytovala nejen dostatek ryb, překrásná zákoutí a scenérie, ale také téměř každoroční rozsáhlé záplavy, které ohrožovaly lidská obydlí, a to především mlýny a mosty na celém povodí. Z tohoto důvodu již v roce 1901 a 1902 začalo uvažovat o řešení tohoto problému se záplavami. Nejvhodnějším řešením se tehdy jevilo postavení údolní přehrady v přímo v části zvané Peklo. Postupem času se však hledaly další varianty, které by měly větší vodní kapacitu a v roce 1932 a 1933 bylo započato o něco níže s přípravnými pracemi. Poválečná situace však přinesla nové požadavky i názory na tuto stavbu a celkové vodní hospodářství. Projekt na vybudování hráze byl po té posunut ještě nížeji, do současných míst hráze přehrady Mostiště. K realizaci stavby přehrady však po mnohých jednáních a dlouhých přípravách nakonec došlo až v 60-tých letech 20. Století. Stavbou přehrady Mostiště, byla také zatopena podstatná část údolí zvané Peklo. Původní koryto řeky Oslavy a kamenné zbytky mlýnů v této části řeky, jsou vidět pouze při nízkém stavu hladiny přehrady, jako například v roce 2005, při opravě hráze přehrady Mostiště. Kamenné základy Manova mlýna a panské hájovny, jsou vidět dodnes. (Zdroj-publikace:Rod Pavlasů z Pavlova, Vladimír Makovský-JUDr. Jaroslav Pavlas, PhD., rok vydání 2003)
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka: