EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
Umgebung:
U Řežábka 0.4km
Zelená 0.5km
Dolní Lipovsko 0.7km
Rejsíkov 2.1km
Břehy 2.1km
Kotánek 2.4km
U Staňků, 2.4km
Slavík 2.7km
Nový mlýn 2.9km
Boudy 3.1km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 17.11.2005] 
Ober Lipov  (Horní Lipovsko)

Kategorie: Samota   (správní obec: Dražíč)
Bezirk: Budweis
Die Ursache des Untergangs: Damm Orlík -
Untergangsepoche: 1950-1960
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.29914 14.32933 Podle mapy.cz - mlýn Horní Lipovsko Michal Kurz 25.12.2007  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Lann Kreuz In Ober Lipov  [Jan Machač 12.3.2006]
Am 2.7.1824 näherte such dem Ort ein Schiff aus Budweis, das weiter nach Prag fuhr und Handelsware des Großhändlers Jan Vodrážka z Hladné transportierte. Ebenfalls auf dem Schiff befand sich der 19-jährige Vojtěch Lanna, Sohn des Budweiser Schiffbauers Tadeáš Lanny und später ein bedeutender Industrieunternehmer in Kladno. Bei der Durchfahrt der hiesigen Sperre streifte das Schiff die linke Torhalterung und brach entzwei. Die Besatzung wurde durch den Einsatz der Bewohner einer Mühle vor dem Ertrinken gerettet. Vojtěch Lann rettete der junge Jan Mrzena. Zur Erinnerung an die Rettung ließ Lann später ein Eisenguss-kreuz. Da es immer wieder dur... [weiter]

Historie  [Jiří Brožek 25.3.2020]
Horní Lipovsko (na mapách též U Papírny, Na Lipovským, Lipovský mlýn) získalo jméno po Adamu Lipovském z Lipovic. Ten po konfiskaci dražíčského panství Janu Svatkovskému z Dobrohoště za účast v povstání zabavené statky roku 1623 za 5220 kop koupil a na jejich hranicích u Vltavy založil osadu.
Horní Lipovsko patřilo v roce 1843 v rámci alodiálního panského velkostatku Dražíč (Dražice) do majetku Karla knížete z Parru. Zde je uváděno jako část vesnice Vranov. V této době osadu tvořily čtyři konskripční čísla s mlýnem, pilou, papírnou a přívozem, ve kterých bydlelo osm obyvatel.
Mlýn s pilou (dříve čp. 12, později čp. 13) prodal roku 1783 ... [weiter]

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz

 Links
Vojta Pavelčík - Vltava - Internetová galerie současných a zejména historických fotografií z povltaví se zvláštním zřetelem na povltaví střední

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Re: U Korandru [Jari J Nydr 8.12.2009 21:04] | Reagieren
Ja jsem, vyrostl na tomto nadhernem miste, stravili jsme s rodici kazde leto mezi 1952 - 1960 Na Lipovsku.Majitel, Pan Korandra nam pronajimal pres reku bily dum, hospodarstvi bylo zanedbano Panem Zvonickem a jeho rodinou.Ja momentalne ziji v Kanade, ale stale spominam na letni dobu u Vltavy. Byl jsem se v roce 2008 podivat jak to na Lipovsku vypada, rozpoznal jsem jen tu skalu pres reku nad byvalou "slajsnou". Udajne pani Usata, byvala prevoznice stale v lete prevazi lidi pres prehladu na ceste do Jehnedna.

Diky, za vzpominky


Jari J Nydr
Horní Lipovsko [Jan Machač 19.10.2015 02:33] | Reagieren
Dobrá den. Omlouvám se, skoro před 10 lety jste reaoval na článek o Horním lipovsku, chci se zeptat, jste stále na tomto e-mailu? Letos je Orlík upuštěný a zřejmě se objevily základy domu co jste si pronajímal. Mám nějaké fotky a rád bych Vám je poslal a případně se o Horním Lipovsku něco zozvěděl. Pokud budete chtít, napište mi prosím. můj mail je jenda.machac@seznam.cz
Moc děkuji.
Horní Lipovsko ve fotografiích a vzpomínkách [Jiří Brožek 25.3.2020 21:22] | Reagieren
Dobrý den,
zajímám se o historii Horního Lipovska a rád uvítám jakékoli fotografie či osobní vzpomínky na e-mailové adrese jiri.brozek@hotmail.com. Sám mohu nabídnout některé informace z matrik, map či gruntovních knih.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist