EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kommentar/Präzisierung: Beneschau-Synagoge (Benešov-synagoga)

Kommentar/Präzisierung:
Re: Rabín Blán
[vloženo: Pavel Frýda 4.1.2010 21:25]

Dobrý den,
jméno Vašeho předka rabína Blána jsem převzal ze základní publikace o předválečných židovských obcích Hugo Golda, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart. Problém je poněkud v tom, že existují česká a německá mutace, z obou čerpám podle možností, kdy se ke které dostanu, a tyto knihy se v detailech liší. Jedním z těchto "detailů" je i jméno Vašeho pradědečka. Zatímco německá verze uvádí Rabb.Dr.Mojžíš Blán, česká Rab.Rudolf Blán o čemž se můžete přesvědčit na linku www.hugogold.com/bohemia/benesov.pdf . Bohužel o benešovské židovské náboženské obci se uvedená publikace, kromě několika snímků, téměř nezmiňuje, autor statě Dějiny Židů v Benešově u Prahy, v Neveklově a Divišově, J.Polák-Rokycana si na benešovskou židovskou obec dokonce takto stěžuje: "Benešov, jedna z největších obcí náb.v Čechách, neuznala za nutna, podepříti usilovnou práci redakce tohoto sborníku, a nezaslala přes četné urgence vyplněné dotazníky, ani nedodala pevně slíbené práce, bez nichž jsme nemohli přikročiti k spolehlivému zpracování dějin této žid.obce."
Jméno Vašeho pradědečka pana rabína Blána (zichrono li-vracha, jeho památka budiž požehnána) jsem tedy v příspěvku opravil.
S podravem a s díky.

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 41 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist