PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Zdeněk Pechar 11.5.2010] 
Žižkův mlýn  (Tschischkamühle)

Kategorie: Mlýn   (správní obec: Bezdružice)
Okres: Tachov
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.90009 13.01372 GPS - původní katastr Zdeněk Pechar 11.5.2010  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Upřesnění k Žižkovu mlýnu [Sylva Šauerová 8.11.2014 04:42] | Reagovat
1) Objekt není zcela zničen, zůstávají obvodové zdi dvou tamních budov.

2) Mlýn je doložen v matrice Farního úřadu Čeliv již v r. 1617, v r. 1628 dále doložen mlynář Philip Fischera, v dalších letech až do r. 1728 byl pak mlynářem Georg Podhorniy. Mlýn poté převzal Thomas Gleisinger (jindy též Kleisinger a Kleißinger, Kleisner a Gleisner, nakonec se jméno ustálilo na Kleisinger) a jeho potomci setrvali na mlýně až do r. 1946.
Žižkův mlýn patřil k menším stavbám svého druhu. V 17. století se nazýval "mlýnem v Žižkově údolí" a jeho provoz zajišťovala 2 vodní kola.
Název "Tschischkamühle" a "Kleine Tschischkamühle", později "Tschischkagrund" (a ještě později "Tschischkaforsthaus", hájovna, v těsné blízkosti mlýna) vznikly pravděpodobně díky tamnímu ležení Jana Žižky v r. 1421.

"Über Grenzen hinweg", str. 514-515, Geisenfeld, 1964) : "Unter ihrem Anführer Žižka lagerten die Hussiten auch auf Weseritzer Gebiet, dort wo der Schöpperbach in der Neumarkterbach mündet, und unternahmed von da aus Raubzüge in die umliegenden Orte. Weil ihnen trotz wochenlangen Belagerung die Einnahme der Stammburg der katolische Guttensteiner nich gelang, zerstörten sie den Sitz der Pottiner Ritter, die Burg Falstein, und wanderten sie dann nach Neumarkt, wo sie arg hausten. Aus dieser Zeit hat sich der Flurname "Tschischkagrund - Tschischkamühle" bis heute noch erhalten".
P.S.: [Sylva Šauerová 8.11.2014 04:57] | Reagovat
Podle prof. Franze Lercha ("Unsere Heimat", str. 60-61, Chomutov, 1936) vede od Žižkova mlýna cesta přes "suché údolí" ke Kunstfarbenmühle (Mlýn Barvírna) a "vodní údolí" k Žebráckému mlýnu (Schöppermühle) na Žebráckém, dnes Dolském potoce.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist