PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Radošov (Reschwitz)

Komentář/Upřesnění:
Jarda Klíma 95-96
[vloženo: Jaroslav Klíma 25.6.2016 02:53]

Zdarec Doupováci,

já jsem vartoval na Doupově leta 1995-96, začátek Radošov (ten vojenský útvar, pak je ještě Radošov u Ohře za Kyslekou). Pak do léta 1996 Mětikalov (Momprač). Chodilo se makat na střelnici, Halavákov I byly takový dřevěný kravíny pro ubytování cvičících vojsk, Hlavákov II bývalá ruská posádka s podzemním bunkrem (špitálem apod.) směrem k Valeči (cca). Pak se chodívalo v době střeleb hlídat do zaniklé obce Lochotín (dům v zatáčce, snad tam byl aj dochovaný kostelík). Chodilo se dost pěšky. V zimě 95-96 sněhu nad kokot, mrzolo přes den -20, v noci aj níž.

Co si pamatuj - Mětikalov tanková střelnic (jezdily tanky Karlovy Vary, BVP z Tábora, snad Rokycanský útvar). Na Žďáru byla za mě letecká střelnice, aj nad Mětíkem pár kousků v té době létalo (myslím že MiG 23 bo 25, ještě se objevuily Albatrosy). Na Turči byla tanková střelnice, pak tanková ještě Březina (ale ta spíš pro dělostřelce a menší samohybný děla apod., ta byla kousek od radošovského útvaru). Pak byl ještě Plešivec tanková (kousek od Andělské hory, Stružné. Já jsem pak byl cca 3 měsíce léto 96 na ubykacích Dlouhá (uklízelo se, ale dost se chrnělo, chodilo se na houby apod), od Plašivce směrem do nitra Doupova cca 5km.

Za Bochovem byl pak muničák, tam chodili strážáci z Radošova.

Z původního Doupova (před rokem 1953) zbylko pár zídek, místy několik domů, které byly využívány pro strážní službu v době střeleb. Hlavákov I i II jsou srovnány se zemí (já si tam ještě pamatuju pár domů apod.).

Na Mětikalov jsme jezdily do Podbořan a pak stopíkem směr Podbořanský Rohozec a za pomocí praporčíků Diblíka a Mališe (veleli nám na Mětikalově, oba dva z Podbořan, a šikovní chlapíci, dnes je jim kolem 70 roků).

Chlupa pamatuju i já. Pak byl na Radošově Bango, vele temu jistej Zdražil, jeho žena velela na Radošově v autoparku. Jak projeli odpoledne okolo Mětikalova domu do Podbořan, byl klid.

Ještě za mě jezdívalo pro gumáky dvě V3S (jedna Radošov - Mětikalov a zpět, druhá Tureč-Mětikalov a zpět). Na Mětikalově gumáci přesedali. Vždy ráno cca půl sedmá a odpoledne cca půk čtvrtá.

Zažil jsem aj mezinárodní střelby (Holaňďani, Němci, Francouzi), myslím cca březen 1996. Cizí důstojníci chvíli okupovali Mětikalov, my jsme jim zajišťovali drobný servis, ale jinak na Mětikalov nepustili ani teho Zdražila.

Tak byl klid. Celkem klid byl aj v zimě a při střelbách. My jsme zajišťovali chod střelnice, jak se zaklaďákama , tak s gumákama jsme aj vycházeli dobře. A byli jsme na Mětikalově na robotu, služba beze zbraně, tak si nás nikdo moc nevšímal.

Jestli se nějaký doupovák ozve, budu rád.

Čuzz Jarda Klíma, info zavináč jaroslavklima.eu

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka: