PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Dalibor Škopán 5.4.2013] 
Ivančický viadukt   také: Bránický viadukt

Kategorie: Jiný   
Okres: Brno-venkov
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1990-2000
Současný stav: Zničena částečně - ponechána část mostu od bránické strany po první mostní pilíř

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.08231 16.41125 Poloha podle mapy. Vlastimil Hromada 8.4.2013  

 Historie a jiné články
Hostorie a informace  [Fanda Podzimek 24.8.2013]
byl to první celokovový příhradový most v rakousko-uherské mo- narchii, postavený v letech 1868–1870 francouzskou firmou cail & comp. podle projektu stavebního inženýra společnosti státní dráhy (steG) Karla von rupperta a inženýra aloise rogenhofera (tradují se nepotvrzené úvahy o spoluautorství alexandra Gustava eiffela). Přes 373 metry dlouhý viadukt překlenul údolí řeky jihlavy na pěti pilířích, ve výšce až 42 metrů. Při stavbě byl nosník postupně smontováván na hrušovanské straně a pomalu nasouván nad údolí. Koncem roku 1889 se objevily trhliny na litinových částech pilířů,
kolem 1900
které byly nahrazeny pilíři ze svářkového železa. su... [více]

Nenaplněná budoucnost  [Jan Tomášek 23.10.2016]
Na fakultě architektury byla v r. 1998 vypsána soutěž na téma co s Ivančickým viaduktem. Nejlépe si s obtížným úkolem poradil Jan Kratochvíl pro relativní jednoduchost zásahu do stávajícího stavu a zároveň myšlenkovou vícevrstevnost výsledku. Most zůstává sám sebou exponátem, po kterém vede cesta našimi dějinami..
Logický provoz na viaduktě začíná vedle zastávky na Bránické opěře. Poutník vchází na most. Prochází po cestě, která zachycuje minulost českého národa. Horní část se stává zasklenou pochůznou vitrínou s vyznačenými významnými body české historie, každý z nich doplněn drobnější expozicí, charakterizující svou dobu.
Cesta minulo... [více]

Stíny  [Jan Tomášek 23.10.2016]
Ivančické viadukty se staly jedinečné pro příznivce extremní sportovní aktivity zvané Kienova houpačka. Jedná se o skok ze dvou vhodných mostů postavených vhodně vedle sebe. Lano se správným způsobem protáhne pod mostovkami; na jednom mostě se bezpečně naváže a z druhého se skáče. Ttragédie na ivančickém viaduktu se zapsala do historie Kienovi houpačky v ČR jako velmi významný informační zlom. Kienova houpačka se tak poprvé u nás dostala do médií (i když zkresleně) a vnikla do vědomí mnoha lidí.
Špatně vyměřená délka lana pro kyvadlový let (dlouhé lano) se stala osudnou pro osmnáctiletou Štěpánku Coufalovou. Dívka zemřela bezprostředně po ... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Ivančický viadukt - Na stránkách v nabídce mosty je podrobně zpracována historie tohoto památného mostu, nechybí technické parametry či fotografie.

Komentáře a upřesňující informace k místu


? [Hajný 5.4.2013 21:15] | Reagovat
zajímavá obec....
Ivančický viadukt nepochopen... [Dalibor Škopán 8.4.2013 14:28] | Reagovat
Velmi se omlouvám, pane kolego, že jsem předpokládal větší míru informovanosti veřejnosti o této technické památce 1. kategorie. Á propos, nevkládal jsem zde žádnou obec či osadu, nýbrž objekt! Jistě jste si povšiml, že při vkládání nového hesla máte v kolonce kategorie na výběr od šlechtických sídel počínaje, přes církevní stavby, nádraží až po tak odlišný prvek od " zajímavé obce... ", jakým je takový lom. Díky důmyslu těchto
stránek však mám možnost vložit i " jiné ", v tomto případě částečně zničený historický železniční viadukt. Myslím, tedy jsem přesvědčen, že bychom neměli zapomínat na takovéto památky. Vždyť právě tyto stránky si daly za cíl býti jakousi pamětí národa na to, oč jsme v menší či větší míře přišli či můžeme být v brzké budoucnosti ochuzeni.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 87 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist