PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Telečský mlýn 0.6km
Pávice 1.0km
Jesínky 1.1km
Bártův mlýn 1.6km
Kozlov - zámek 2.2km
Martice 2.3km
Tomšovský mlýn 2.9km
Waldmühle 3.0km
Kozlovský mlýn 3.0km
Rohra Mühle 3.3km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[1 15.2.2006] 
Teleč  (Teltsch)

Kategorie: Obec   
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Postupně po 1945
Současný stav: Zničena zcela - Zbývají asi 3 obydlené domy, několik chat a pozůstatek sušičky bývalého státního statku. Asi 1 km od bývalé obce vpravo od silnice na Toužim zarostlé ruiny býv. Telečského mlýna.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.12028 13.04944 GPS, Betamapy, zaměřeno na poslední zachovaná stavení 1 16.2.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Jan Kruliš, Praha 15.2.2006]
Vesnice i s tvrzí se připomíná poprvé v r. 1364, kdy patřila Hrčovi (Hrzkovi) z Telče. Mladší písemné zmínky jsou velmi kusé a jmenují několik majitelů bez možnosti sestavení jejich úplné řady (1399 Petr, později Vítek z Prostiboře, od r. 1497 Martičtí z Martic). Před polovinou 16. století získal zdejší statek Anselm ze Steinsdorfu, jehož syn Abrahám prodal r. 1588 tvrz Teleč s příslušenstvím matce Kateřině. Její potomci drželi statek ještě v 18. století. Po nich se tu vystřídala ještě řada majitelů (Steinbachové aj.), neboť Teleč si udržela samostatnost až do 20. století. Od 18. stol. uváděn zámek. Jednalo se nejspíše o starou tvrz, která z... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok19001929[zdroje údajů]
Počet obyvatel238418
Počet domů5180

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


¨Stav obce v letech 1958 - 64. [Vaclav Kubovec 1.9.2008 18:09] | Reagovat
Škola byla obývána cikány, kteří tam měli pořádek a čisto, později byly vystěhováni a dům zbořen. Na zahrádce prý je zem z Ukrajiny, nechal ji tam přivézt učitel, byl prý na východním tažení. V domku z fota se školou bydlel pan Gavura. Ve vsi bylo ještě 5 dalších domků. V hájovně byl hajný pan Čouder, v opilosti zastřelil sebe a ženu, celému hrůznému divadlu přihlížely jeho dvě děti. Našli je sousedé až ráno. Ve statku kde je dnes zbytek sušky bydlel pan Jech. Statek patřil původně rodině Bielů, jeden z nich byl zubní lékař v Bochově ještě v roce l959. Byl na východní frontě prošel prý Stalingradským kotlem, nesl si zdravotní následky, celý se třásl. Byl velmi přátelský a milý k pacientům. část obce byla zbořena při stavbě nové silnice do Sovolusek. V pravo od ní byly ještě patrné zbytky staveb, říkalo se tam na Hojbergu. Byly také ještě patrné zbytky lihovaru a pivovaru. Mlýn vpravo u silnice do Kozlova byl ještě pod střechou, pozdeji zbořen.
Re: ¨Stav obce v letech 1958 - 64. [Jan Kruliš 1.9.2008 18:37] | Reagovat
Mnohokrát děkuji za Vaše příspěvky k Telči a Marticím. Velice rád bych se s Vámi blíže seznámil, můžete se mi, prosím, ozvat na mou e-mailovou adresu? Vzpomínky pamětníků jsou vždycky velmi cenné. Uvítal bych i fotografie. Děkuji, JK
Re: ¨Stav obce v letech 1958 - 64. [Jan Hynek 26.2.2012 21:40] | Reagovat
Doplním postřehy ze vzpomínek svého dědy (na Bochovsku od r. 1946). Škola po válce fungovala, byla otevřena nestandardně v měsíci dubnu 1948, chodily do např. děti z Kozlova (mezi nimi i můj děda), neboť tam tehdy škola ještě nebyla. Učitelem byl pan Baumruk. Pan Biel byl skutečně zubař (tehdá na to stačil výuční list) a měl 2 syny - Lothara a Hilmara. Jeden z nich chodil s mým dědou do měšťanky v Bochově, později snad bydlel ve Žluticích. V Telči bydlela také rodina Bretschneiderů, staří v domě, který už nestojí, a jejich 2 dcery v baráčku, který cca před 5 lety vyhořel, mezi lidmi se mu říkalo "U šesti stehen". Pan Jech byl posledním soukromně hospodařícím zemědělcem v okolí, komunisty označován za kulaka. Později bydlel v Kozlově v jednom ze "statkových" dvojdomků.
Re: ¨Stav obce v letech 1958 - 64. [Stanislav Šébl 24.1.2015 00:01] | Reagovat
Opravuji příjmení pána z domu naproti škole (Gavura) na pána GAVORU. Byl to můj strejda,bohužel už nežije.
Pavice - vesnička nad silnicí z Telče do Kozlova. [Vaclav Kubovec 7.9.2008 17:04] | Reagovat
Asi v roce 1959 tam bydlelo několik rodin,obcí protékal malý potůček,ves působyla pohodovým dojmem.Lidé tam pěstovali mnoho drůbeže.Pak z neznámého důvodu přijely buldozery a ves až na jednu stodolu rozbouraly.Podobně dopadly blízké Jesínky,v roce 1958 - 1964 tam stálo ještě 5 domů.Na návsi byla kaplička - částečně pobořená, opodál stál starý statek s ohromnou lípou u brány do statku,dnes je vše pryč, na místě stojí chaty.Prý to byla bohatá ves.Svědčí o tom i nálezy tehdejších obyvatel, prý tam nalezli celý kočár starého porcelánu,jízdní kola zbraně. V blízkém Hlinči stálo v té době 8 domů, škola, udržovaná kaplička.Pak také přijely buldozery a pod záminkou zničení úkrytů diverzantů začly některé domy bořit.To se dělo i v Sovoluskách.Základní školu v Hlinči zavřely úřady v roce 1964.Jesínky jsou také zaniklá ves. Je tam jen část jedné bývalé zem. usedlosti.Polní cesta ze Sovolusek,Hlinče a Jesínek do Bochova,po které chodili lidé pro nákupy a děti do školy, autobus začal jezdit až kolem roku 1961 také do Sovolusek,byla dobře schůdná a sjízdná, dnes je těžko nalezitelná.Polní cesta z Sovolusek do Kozlova vedla přes prastarý kamenný most. Polní cesty z Hlinče do Martic /Marotic/ a do Skok se brodily přes potok a na okraji brodu byly lávky postavené z ohromných kamenů.Při cestě do Marotic byl pod Hlinčí křížek, říkalo se že tam někdo usnul a ve spánku mu vlezl had do pusy a došlo k udušení.K masívnímu odchodu obyvatel jmenovaných obcí došlo po zániku JZD a nucenému přechodu na státní statky.Lidé odešli zpět na Slovensko, nebo za lepším a snažším životem do K.Varů,Ostrova, nebo Plzně.
Re: Pavice - vesnička nad silnicí z Telče do Kozlova. [Jan Kruliš 8.9.2008 10:18] | Reagovat
Jesínky jsou obdoba Pávic. Je tam jeden původní dům, myslím že opuštěný, a jinak chaty na základech původních budov. Zajímavá je pro mě informace o starém mostě na cestě z Kozlova do Sovolusk. Zřejmě to byl most přes Bochovský potok. Systém původních cest je zcela zničen, mohl byste mi upřesnit polohu toho mostu? Nevěřím, že by byl úplně zbořený. Určitě by se daly najít jeho pozůstatky. Děkuji, JK
Most na cestě z Sovolusek do Kozlova. [Vaclav Kubovec 9.9.2008 18:29] | Reagovat
Polní cesta šla ze Sovolusek od kravína po svahu k potoku a pak mírným svahem se přišlo ke kravínům v Kozlově.Pokud žije v Kozlově rodina Kunců, jsou to potomci Sudetských Němců, aspoň se to domnívám,můj otec se s nimi bavil německy, i když to v té době bylo nežádoucí, mohli by si vzpomenout na více podrobností. Willimu by mohlo být tak 63 - 65 let.
Hroby vojáků z 2.svět.války. [Vaclav Kubovec 17.5.2010 18:25] | Reagovat
V letech 1958 - 1964 jsem jako dítě chodil s rodiči pěšky na nákup potravin ap. z Hlinče přes Jesínky, Teleč, Dlouhou Ves do Bochova. V posledním lesíku před Bochovem se odbočovalo vpravo na polní pěšinu, která zkracovala cestu do Bochova. Na okraji tohoto lesíku byly často položeny květiny, prý tam jsou pohřbeni vojáci Wermachtu. Květiny prý tam pokládali obyvatele Bochova, kteří nešli do vyhnanství. Nevím, zda tito vojáci padli v boji, či byli zastřeleni pro neuposlechnutí rozkazu v posledních dnech války, či zastřeleni ve zmatcích po kapitulaci, tak jak se stalo v blízkém Doupově a Tocově, a jinde.
Třetí hist. fotografie [1 16.1.2014 12:52] | Reagovat
Třetí historická fotografie ukazuje Töltschthal u Jirkova a nepatří tudíž na toto místo, ale k Telči u Jirkova.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 92 do následujícího políčka: