PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Greipel Mühle 2.5km
Meier Mühle 3.5km
Lovecký zámeček - Bruntál 4.3km
Hamry 6.3km
Breyer Mühle 6.5km
Karlovec 6.6km
Tüchert Mühle 6.7km
Nová Pláň 6.7km
Lesní mlýn 6.7km
Schmalzmühle 6.7km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Fanda Podzimek 27.8.2013] 
Přádelna - Bruntál   také: W. F. Olbrich, mechanická přádelna lnu a konopí

Kategorie: Továrna   (správní obec: Bruntál)
Okres: Bruntál
Důvod zániku: Nespecifikováno - Demolice
Období zániku: Po 2000  (rok: 2005)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.98186 17.46303 Z www.Mapy.cz. Vchod do Kauflandu. Miloslav Horník 21.2.2015  

 Historie a jiné články
Z historie města: Úplný konec úspěšné bruntálské firmy na zpracování lnu  [Miloslav Horník 22.2.2015]
Přádelna Moravolen měla světový věhlas
V dubnu 2004 byla definitivně ukončena výroba v někdejším národním podniku Moravolen Bruntál. Dnes, ve druhé polovině roku 2006 zde již nestojí ani někdejší továrna, která musela ustoupit nové výstavbě supermarketu.
Připomeňme si několika slovy a fakty historii tohoto průmyslového podniku a jejich prostřednictvím i textilní tradici, která tímto aktem definitivně v Bruntále skončila.
Název průmyslové město - získal Bruntál počátkem 19. století, kdy zdejší domácí zpracovatelé lnu, kteří se zde objevují počátkem 16. století, počali nabízet svoje výrobky na trzích v Brně. Tam zboží tehdy donášeli na zádec... [více]

Rok 2005: Bourání Moravolenu  [Miloslav Horník 22.2.2015]
Definitivně se uzavřela historie textilního průmyslu v Bruntále. Textilnímu průmyslu se ve městě dařilo od poloviny devatenáctého století, ale současná konkurence levného asijského textilu udělala tečku za dlouhou tradicí.
Výroba v podniku Moravolen skončila 28. února, podnik propustil zaměstnance, akcionáři se rozhodli podnik zavřít a areál prodat. Továrna, která dávala charakteristický ráz své čtvrti města, šla k zemi. Nepomohly protesty místních aktivistů a návrhy na vyhlášení továrny za technickou památku. Na jejím místě vzniklo velké parkoviště a obchodní dům.
Zdroj: http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/serial-deniku-25-let-od-listopadu-dil-iii-2000-2005-20140817.html
Obchodní centrum v Bruntále   [Miloslav Horník 22.2.2015]
Na pozemku bývalého podniku Moravolen v Bruntále vyrůstá v režii firmy FASTAV DEVELOPMENT-AOC, s.r.o., obchodní centrum o zastavěné ploše 4.200 m2 a prodejní ploše 3.100 m2 včetně koncesí, jehož provozovatelem bude společnost Kaufland ČR v.o.s.
Součástí obchodního centra bude 214 nových parkovacích míst, komunikace k parkovišti a zásobování, světelná křižovatka na silnici Dr. Beneše, přípojky inženýrských sítí a sadové úpravy.
V lednu tohoto roku byly dokončeny demolice, které prováděla jako generální dodavatel stavební společnost Stavoremont, a.s., Krnov. Čistá stavební suť z demolic byla recyklována a uložena do násypů. Ostatní nepoužitel... [více]

Seznam výrobků a služeb MORAVOLEN BRUNTÁL a.s.  [Miloslav Horník 22.2.2015]
Ve výpisu při podání přihlášky ochranné známky MORAVOLEN BRUNTÁL a.s. majitel Moravolen Bruntál a.s. se v základních údajích ochranné známky uvádí i seznam výrobků a služeb:
nitě a příze hedvábné, jutové, lněné, vlněné a bavlněné, elastické nitě a příze na textilní použití, nitě a příze látací, na šití, na vyšívání, příze kaučuková pro textilní účely, příze tkalcovská, příze tkalcovská bavlněná, příze česaná vlněná, předená vlna, hedvábí předené, hedvábí umělé, skleněná vlákna na textilní účely, umělohmotná vlákna na využití v textilním průmyslu; lnářské a bavlnářské tkaniny a úplety, tkaniny na odívání, na ručníky, na ubrusy, na stolní p... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
 Wenzel Franz Olbrich – zakladatel firmy s názvem ,,Bruntálská přádelna lnu W. F. Olbrich" se sídlem v Bruntále
 Novodobé obrázky
 Moravolen (z průběhu výstavby Kauflandu)
 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Žádný záznam

 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist