PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Javory 0.7km
Zlatá Ktiš 0.9km
Terčí Huť 3.0km
Pivonice 3.1km
Černé Údolí 3.1km
Starý Holand 3.1km
Schürerův mlýn 3.2km
Skleněné Hutě 3.3km
Malý Jindřichov 3.4km
Čtyřdomí 3.5km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Antonín Žampach 14.3.2006] 
Žofín  (Sofienschloss)

Kategorie: Samota   (správní obec: Lužnice)
Okres: Český Krumlov
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1970-1980  (rok: 1980)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.67528 14.69658 Dle mapy. Antonín Žampach 14.3.2006  
  48.67587 14.69294 Oprava souřadnic, jako střed zámek Radomír Roup 3.8.2013  

 Historie a jiné články
Trochu historie.  [Antonín Žampach 14.3.2006]
Nedaleko osady Javory (Ahornhütten) nechal v roce 1854 hrabě Georg Johann von Longueval-Buquoy přestavět zdejší myslivnu na velkou dřevěnou loveckou chatu. Zámeček dostal jméno Sofienschloss na počest jeho manželky, hraběnky Sophie Theresie von Longueval-Buquoy. Budova byla bohatě vybavena nábytkem, výzdobu tvořily obrazy, rytiny a lovecké trofeje. V červnu roku 1938 zde několik dní pobýval Konrad Henlein. Po roce 1945 byl zámeček součástí zkonfiskovaného majetku a v roce 1948 byl předán vojákům. Před rokem 1980 jej Pohraniční stráž opustila a v roce 1980 jej nechala srovnat se zemí. V nedaleké osadě Javory se zachovalo několik rekreačních chalup.
"Osada" Žofín  [Michal Kurz 13.8.2007]
Jihovýchodně od buquoyského zámečku z 50.let 19.století vznikala v letech následujících po jeho dokončení drobná “osada“, resp. hospodářské zázemí, tvořené několika panskými domy. Roku 1862 byl postaven obdélný jednopatrový objekt se štíty, určený pro lesního úředníka-fořta majícího na starosti koně a dopravu panstva na zámeček a v jeho okolí ( tento úředník disponoval titulem “Reitförster“ ). Toto hlavní obytné stavení bylo doplněno na východní straně samostatně stojící stodolou a dále kůlnou pro vůz, v jejíž bočních částech bylo rovněž skladováno stelivo. Kromě těchto objektů stála mezi úřednickým domem a zámečkem ještě hájovna, která ale r... [více]

Zmínky o zámečku  [Michal Kurz 23.8.2007]
Čechy, Díl VI. - V jihovýchodních Čechách, F. A. Borovský a F. A. Šubert, 90. léta 19. st.:
" Zámek vystavěn byl v l. 1852-53 na způsob villy dřevěné o dvou patrech na kamenné podezdívce. Rudohnědě natřené stěnoví odráží se ostře od bílé podezdívky i od světlé střechy šindelové. Před severním (hlavním) průčelím leží na podstavcích dva jeleni ze zinku ulití a bílou barvou natření, ne nepodobní útvarům z kararského mramoru. Výzdoba vnitřku jest nebohatá sic, však dosti případná i vkusná. Hlavně záleží z parohů jeleních a srních. Po stránce umělecké zasluhuje povšimnutí zvláště krásně vykládaný stůl v salonku paní hraběnky, znamenitě malovaný ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 letecký snímek
 Odkazy
Po stopách společné historie - Počítačový model zaniklého zámečku, historické snímky objektu.

Komentáře a upřesňující informace k místu


Důvod zániku [Michal Kurz 29.10.2007 18:48] | Reagovat
Hraniční pásmo
Důvod zániku [Jiří Hemmer 13.2.2011 18:58] | Reagovat
Ani hraniční pásmo nebylo dostatečným důvodem k likvidaci zámečku, zvláště proto, že ho armáda bezplatně užívala po zbylou dobu jeho existence. Představa, že do krajiny Šumavy patří pouze sociální bydlení, paneláky a krychle a nemožnost komerčního využití jakož i neexistence podmínek jež by umožňovaly podnikání a samostatný život, neexistence škol, dopravy a nedosídlení, byly zřejmě hlavní příčiny zániku té spousty obcí a objektů. Krajina přišla o svůj ráz i charakteristické lidové stavby, které krajinu dotvářely a civilizovaly. Rozsáhlé budovy statků stejně jako jednoduché kostely, tyrolské domy tak jako královácké rychty patřily a patří k této krajině neodmyslitelně. Pokud by kraji byl dopřán svobodný vývoj, vypadala by města a vesnice tak jako ty v Bavorsku nebo Rakousku. Žádný návštěvník Šumavy není zvědavý na paneláky a krychle, ale na úchvatnou krajinu a lidové stavby.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka: