PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Svatá Apolena (Svatá Apolena)

Komentář/Upřesnění:
Re: Kostel sv.Apoleny byl zříceninou už před r.1945
[vloženo: Pavel Procházka, Dlouhý Újezd 16.11.2006 10:13]

Neblahý osud kostela Sv.Apoleny skutečně nemají přímo na svědomí odsuny ani socialističí hospodáři. Stejně jako u mnoha jiných obcí, osad a především staveb v pohraničí byly důvody zániku různé nejenom ty zmíněné. Za zánik mnohem větších vesnic mohly např. velké požáry na konci války nebo v násl. letech. Tento ničivý živel měl podstatný vliv na zánik obcí jako byla Bohuslav, Pořejov nebo částečně i Nová Ves. Dalším důvodem bylo často i utlumování sklářské nebo hutní výroby již v předválečných letech a s tím spojené vylidňování.
Co se týká konkrétně kostela Sv.Apoleny byl jeho stav havarijní již dlouho před odsunem nebo nástupem socialismu. Jak dokládá zmínka v publikaci “Čím ožívá krajina“, jenž je věnovaná osudům 129 kostelům na Domažlicku a Tachovsku, Zdeňka Vyšohlída a Zdeňka Procházky : …již v předválečném období byl kostel ve velice špatném stavu a mše se proto musely konat před svatyní…

Zajímavým architektonickým prvkem kostela Sv.Apoleny byla čtyři šneková schodiště ve všech čtyřech nárožích vedoucích na kruchtu. Pozůstatky těchto schodišť jsou dodnes velice dobře partrné viz fotografie “šneková schodiště“ .
Ještě bych doplnil, že léčivý pramen, u kterého byla vybudována původní kaple, měl údajně schopnost uzdravovat oční nemoci.
Co se týká počtu obyvatel a domů, je ve Sv.Apoleně k r. 1930 uváděno 36 usedlíků a 4 domy. K r. 1938 5 usedlíků a 4 domy včetně hájovny a hospody.

Historik, badatel a velký znalec nejen našeho regionu Zdeněk Procházka není můj příbuzný, jde pouze o shodu jmen. Bohužel jsem se s ním nikdy ani osobně nesetkal. Mezi nadšenci zabývajícími se místopisem a historií Tachovska jsou jeho práce velice uznávaným a vyhledávaným materiálem.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist