PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Jan Tomášek 20.12.2015] 
Znojmo - klášter Louka  (Znaim - Klosterbruck)   také: Loucký klášter, zámek Louka

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   (správní obec: Znojmo)
Okres: Znojmo
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Nespecifikováno - objekt přestavován a poškozován v průběhu 19. a 20. století; probíhá postupná rekonstrukce

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.84131 16.05783  Jan Tomášek 20.12.2015  

 Historie a jiné články
Historie přestaveb a devastace  [Jan Tomášek 22.12.2015]
Premonstrátský klášter v Louce založil znojemský údělný kníže Konrád Ota v roce 1190. Přesto, že stavba kláštera nebyla nikdy dokončena, v průběhu posledních dvou století utrpěla nevhodnými stavebními úpravami.
18. století znamenalo pro klášter nejen vyvrcholení jeho stavební aktivity v podobě velkolepé pozdně–barokní novostavby, ale též jeho konec a to díky josefínským reformám roku 1784. Po zrušení kláštera se v nedokončených novostavbách na dalších 18 let usídlilo císařské vojsko, část kláštera sloužila v letech 1802 -1821 jako továrna na zpracování tabáku.

Roku 1827 byly budovy bývalého kláštera prodány vídeňské bankéřské rodině L... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Zahrada kláštera Louka u Znojma ohrožena výstavbou aquaparku - Klub Za starou Prahu

Komentáře a upřesňující informace k místu


Patří sem? [Michal 20.12.2015 13:56] | Reagovat
"Probíhá rekonstrukce" - no tak tady nám toho asi moc nezaniká, ne? Někdy mi připadá, že ta možnost vložit do databáze nějaké "svoje" vlastní heslo-objekt je prostě tak lákavá, že se sem pak dostává všechno možné. To, že něco kdysi zchátralo a teď se to opravuje, je stoprocentně pozitivní informace, ale zakládat kvůli tomu samostatné heslo? Vždyť už to, že se ta databáze rozšířila o zaniklé nejen obce, ale i objekty, dokonce i objekty "ohrožené",poskytuje dostatečně široké možnosti přidávat něco nového. A stejně jako by to nestačilo. Ale nechci nějak lacině kritizovat - proti gustu...
Re: Patří sem? [Jan Tomášek 20.12.2015 15:51] | Reagovat
Máte pravdu, vložení tohoto objektu není právě "košer". Nicméně se domnívám, že s duchem stránek, které mají za cíl zmapovat především socialistickou (chcete-li komunistickou) devastaci koresponduje i zmínka o objektu, který bude (naštěstí) zachráněn, ale který měl svým způsobem namále. Připouštím, že je mi liberálnost těchto stránek sympatická - a proto je možná tato databáze tak zajímavá.
Re: Re: Patří sem? [Jarda 20.12.2015 17:10] | Reagovat
Pane Tomášek, každá doba přináší devastující činnost, ale i budování. Proto se ohánět jen komunistickou devastací není "košer". Pokud si u mého okresního města vyhledám kontaminace.cz a porovnám to s nynějším satelitním pohledem, tak 2/3 byly vystavěny po roce 1945. Udělejte si také takové porovnání u vašeho bydliště. U nás v nynější době byly zbourány tři průmyslové závody a na jejich místech byly postaveny tři markety. To je dosti vypovídající.
Re: Re: Re: Patří sem? [Jan Tomášek 20.12.2015 17:20] | Reagovat
Tak milý pane Jardo se zaregistrujte a přidejte sem ty zaniklé závody - já budu jenom rád. Osobně jsem na tyto stránky řadu zanikajících fabrik vložil. Můžete se podívat. "Louku" beru jako takový úkrok vedle - který informace o zanikajících objektech doplní - zvolil jsem pro to kategorii ostatní.
Re: Re: Re: Patří sem? [Markéta Janečková 24.12.2015 20:49] | Reagovat
Patří - nepatří? Rozhodně bych to nehrotila. Ponechala bych na správci stránek, aby příspěvky, které tam podle něj nepatří, vymazal, a na tuto skutečnost upozornil autora. Vaše zpráva o likvidaci tří průmyslových závodů není potěšující. Idustirál prosím určitě přidejte. Industriální architektura je velmi zajímavá a má své kouzlo.
Re: Re: Patří sem? [Pavel Matas 22.12.2015 09:54] | Reagovat
Skutečně nepatří.
A rovněž sem nepatří politické připomínky. Stránky nemají za cíl "zmapovat především socialistickou (chcete-li komunistickou) devastaci". Stránky mají za cíl podat zajímavé informace o obcích a objektech, zaniklých především v době cca od vypuknutí II. světové války do dnešních dnů nebo v současnosti silně ohrožených.
Informace o rekonstruovaných objektech (památkách) nenaplňuje obsahový rámec těchto stránek.
Rovněž bych uvítal podrobnější informace k oné "socialistické devastaci". Spíše předpokládám, že za socialismu (komunismus zde nikdy nebyl) sice došlo k degradaci objektu po stránce stavební i architektonické, nicméně předpokládám, že k té "devastaci" došlo hlavně v "porevolučním" období bezhlavých privatizací, střídání majitelů zajímavých objektů a využívání těchto objektů především k zástavám za vysoké úvěry majitelů, přičemž objekty se nechaly zchátrat.
Zkuste, pane Tomášku, tedy toto upřesnit a doložit.
Re: Re: Re: Patří sem? [Jan Tomášek 22.12.2015 13:11] | Reagovat
Vložil jsem tedy sem článek - který zahrnuje poznatky, jež se mi dosud podařilo zjistit.
Re: Re: Re: Re: Patří sem? [Pavel Matas 22.12.2015 13:26] | Reagovat
Děkuji za reakci. Chápu, že asi jiné poznatky nemáte, ale přesto, ač nejsem "místní", by mě zajímala historie majitelů kláštera zejména po roce 1989. Před rokem 1989 byl majitelem - předpokládám - československý stát.
Pokud se Vám povede něco zjistit, napište to sem.
Jinak v Česku je spousta objektů, které byly v rukou armády (nebo vnitra - PS), ta se na nich pochopitelně svou "péčí" podepsala, ale v současné době jsou zrestaurovány a po "péči" armády skoro nezůstaly stopy. A mnohé z těchto objektů by bez péče armády byly dnes v totálních rozvalinách, ne-li zbořené a beze stopy zmizelé.
Re: Re: Re: Re: Re: Patří sem? [Jan Tomášek 22.12.2015 13:47] | Reagovat
pokud vím, majitelem byl skutečně stát, který bezúplatně převedl tento rozsáhlý objekt na město
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Patří sem? [Pavel Matas 22.12.2015 14:06] | Reagovat
A předtím ho nechal několik let úspěšně chátrat a pak ho prodal za podmínek, které znamenaly, že ten objekt ve vlastnictví města úspěšně "dochátrá", pak se zboří a na jeho místě se postaví "něco", na čem si spousta místních "šéfů" velice dobře nahrabe. U nás v Chebu mohu uvést nejméně 2 příklady stejného jednání.
Můžeme být rádi, že znojemský klášter bude - snad - zachráněn.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Patří sem? [Jan Tomášek 22.12.2015 16:58] | Reagovat
Tak nějak. Mě třeba taky úplně nesedí vybudování aquaparku v těsné blízkosti kláštera. Při tom nedaleko odtud na řece Dyji byla stará chátrající plovárna. Kdo ví jak dopadla ta.
Re: Patří sem? [Milan Gruber Bouška 21.12.2015 09:48] | Reagovat
nepatří
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 70 do následujícího políčka: