PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Most (Brüx)

Komentář/Upřesnění:
Jezero Most se již začalo napouštět
[vloženo: ob 25.10.2008 20:52]

Jezero Most se již začalo napouštět

MOST - Téměř dvě miliardy korun bude stát hydrická rekultivace lomu Ležáky u Mostu. Včera bylo zahájeno napouštění zbytkové jámy lomu a v roce 2015 zde bude úplně nová krajina.

Hlavní součástí bude jezero Most o rozloze 311 hektarů na místě starého Mostu.

Slavnostnímu zahájení napouštění přihlížely desítky hostů. Původně mělo být napouštěno z řeky Bíliny, ale vzhledem k nízké hladině a kvalitě vody by nebylo možné napouštět celý rok a voda by nebyla vhodná k rekreačním účelům. Proto se rozhodlo, že se bude napouštět vodou z Ohře. Z průmyslového vodovodu u Třebušic je napojení téměř pět kilometrů dlouhým potrubím k budoucímu jezeru, řekl Haló novinám náměstek mosteckého primátora Jiří Kurcin (KSČM). Další přivaděč vody bude v délce tří kilometrů z uzavřeného dolu Kohinoor.

Samotné napouštění má být dokončeno v roce 2011. Maximální hloubka bude 75 metrů a objem vody v jezeře dosáhne téměř 70 milionů kubíků. Vznikne zde nová krajina a na místě starého Mostu vznikne rekreační oblast. Jsem rád, že se možnost vytvoření nové krajiny využila, řekl mostecký primátor Vlastimil Vozka (SMM). Kolem budoucího jezera je vybudována obslužná komunikace v délce téměř 10 kilometrů.

Těžba uhlí na Mostecku se datuje od roku 1762, kdy byl pod Hněvínem otevřen první důl. Na Dole Ležáky se začalo těžit hlubinným systémem v roce 1901, ale již v roce 1921 se začalo dobývat i lomovým způsobem. Důl Evžen byl také založen v roce 1901, ale lomovým způsobem se začalo těžit až v roce 1941. Oba lomy se postupně propojily a v 80. letech se zde těžilo zhruba sedm milionů tun hnědého uhlí ročně. Těžba byla ukončena v roce 1999. Na Mostecku ustoupilo od konce 50. let těžbě uhlí 31 obcí, mezi nimi i město Most. Pod ním bylo vytěženo 100 milionů tun hnědého uhlí. Napouštěním jezera Most se začaly psát nové dějiny města. Definitivně byla ukončena historie starého Mostu a dnešní Mostečané dostanou možnost příměstské rekreace na místě, kde žili jejich předkové, řekl nám předseda klubu zastupitelů KSČM Jiří Novák. Zahájení napouštění se zúčastnil mj. i Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí, s. p., který akci připravil.

25. října 2008, (ob)
http://halonoviny.cz/index.php?id=68775

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist