PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Antonín Žampach 25.4.2006] 
Domy Marinkovy  (Maringhäuser)

Kategorie: Osada   (správní obec: Artoleč)
Okres: Jindřichův Hradec
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně - Zůstaly zde dva objekty.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.02475 15.13903 Dle mapy.cz Antonín Žampach 25.4.2006  
  49.01336 15.14078 upřesnění polohy-přibližný střed osady. Vlastimil Hromada 21.11.2011  

 Historie a jiné články
Trochu historie.  [Antonín Žampach 25.4.2006]
Domy Marinkovy byly skupinou chalup a nedaleké hájovny, které příslušely k obci Artoleč. Do dnešní doby se zde zachovaly dva objekty, z nichž jedním je bývalá hájovna. Vylidnění tohoto místa nastalo po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Přejmenování obce Artoleč na Artolec bez háčku [Karel 26.4.2015 22:34] | Reagovat
Dobrý den,chci Vás upozornit na změnu historického názvu obce Artoleč.
Bez vysvětlení a účasti občanů Artolče byla tato vesnice přejmenována na Artolec po roce 2000.
V předválečném období,kde převážně žilo německé obyvatelstvo byl název obce Arholz.Hned po 2.světové válce,byla
obec přejmenována na Artoleč až do nedávné doby,kdy občané Artolče pomalu zjišťovali na kat.území a vyměněnou
občanských průkazů,že se změnil název obce na Artolec.Můžete mi prosím odpovědět jako občanu,který se v Artolči narodil a vyrůstal,proč obec zanikla komu to vadilo a předělal poválečný název obce.Děkuji.
Re: Přejmenování obce Artoleč na Artolec bez háčku [Věra Procházková 8.10.2015 15:51] | Reagovat
Dovoluji si doplnit Vaše informace: Historický lexikon obcí uvádí, že v letech 1869 - 1910 byl skutečně oficiálním (českým) názvem obce název Artoleč (jinak Artholz). Od roku 1921 až dosud je však oficiálním názvem Artolec.
Název Artolec bez háčku je dohledatelný už v prvorepublikové legislativě. Dokonce i v oficiálních státních mapách z let 1945 - 1989 lze najít název Artolec. Není tedy pravda, že by "někdo" po roce 2000 bez účasti občanů měnil název obce a svévolně jim odejmul jejich háček.
Máte však pravdu v tom, že už od dob 1. republiky ani státní správa neměla v tomto zcela jasno a můžeme se tak setkat s různými oficiálními dokumenty, kde figuruje Artolec s háčkem i bez háčku.
vzpomínky na Artoleč a můj příspěvek [Josef 23.11.2015 22:40] | Reagovat
Sloužil jsem v šedesátých letech u Pohraniční stráže na rotě Artoleč.Tak jsem
chtěl ukázat svému vnukovi,kde jsem sloužil a prožil necelé dva roky zák.voj.služby.Vyprávěl jsem cestou,kam jsme chodili do hospody,kde jsme hráli fodbal a jiné perličky z voj.života.Najednou mi vnuk říka:dědo já se koukal na stránky,ale obec se teď jmenuje Artolec.Tak mě to rozhodilo,že jsme rychle projeli po rozbité cestě obcí k útvaru. Vnuk udělal pár snímků
a v obci pár stavení,které čas nezměnil.Až doma mi ukázal stránky
Zaniklé obce,kde je diskuze k danému tématu.Jenom chci reagovat na odborné vyjádření paní Procházkové.Možná,že to bylo jak píšete,ale já si myslím,že po válce prošlo Artolčí tisíce vojáků,kteří psali domů dopisy z roty Artoleč.Vážená dámo a zastupitelé města N.B. jméno obce Artoleč z háčkem nám zůstane v paměti a Vy na tom nic nezměníte.
zaniklé jméno obce po roce 1945-příspěvek do diskuze [Jarda 13.12.2015 19:49] | Reagovat
Já jsem sloužil pře 30.lety jako pohraničník na Peršláku.Pozorně sleduji i současné dění co se děje na hranicích EU.Já si myslím,že radní v Nové Bystřici to dělají správně.Rychle je třeba přejmenovat podle starých záznamů všechny obce a města v pohraničí-uvádím Bystřice Nová,Pranšláky,Kranpachy a hlavně vycházet Historického lexikonu jak uvádí Vážená dáma z roku 1921 a to co nejrychleji zavést do
současných map.
Re: vzpomínky na Artoleč a můj příspěvek [V. Procházková 2.6.2016 10:40] | Reagovat
Chápu, že Vám to přijde absurdní, máte jistě pravdu v tom, že všichni i v době Vaší vojenské služby používali název Artoleč (ostatně tento název se běžně používá dodnes a neznám nikoho, kdo by říkal Artolec). Pouze poukazuji na to, že nedošlo v poslední době k nějakému přejmenování, kdy by zastupitelé města z nějakého důvodu záměrně odstraňovali háček. Píšu i to, že již od vzniku Československa nebylo užívání názvů v oficiálních dokumentech jednotné. Např. v mapě evidence nemovitostí z roku 1965 je uveden název Artolec, ve "státní mapě odvozené" z r. 1950 je též Artolec. Čili i v době, kdy jste sloužil v Artolči, jste podle těchto oficiálních státních map vlastně sloužil v Artolci. Je pravděpodobné, že na jiných mapách a dalších dokumentech z té doby (i Vašich vojenských) zas bude Artoleč i s háčkem. Zkrátka vždy v tom byly zmatky, všichni používali a dodnes používají název Artoleč, oficiální název Artolec však není žádná svévole zastupitelstva z poslední doby. Tím se nijak nechci dotknout Vašich vzpomínek ani místních obyvatel, kteří také celý život používají název s háčkem a jistě mají i historické dokumenty, kde je uvedeno Artoleč.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist