PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Jelení Vrchy (Hirschbergen)

Komentář/Upřesnění:
Jelení Vrchy
[vloženo: Boněk 7.8.2007 18:31]

Několik upřesnění:
1. Oficielní název je "Jelení". Občas používané označení "Jelení Vrchy" je překlad původního, tj. německého názvu, používaného do vzniku ČR (Hirschbergen, též Hirschbergy, ještě v roced 1921 je v Lexikonu obcí použit počeštěný název "Hiršperky", pak již pouze "Jelení".
2. Jelení nebylo nikdy samostatnou obcí, vždy bylo osadou (resp. částí) obce Nová Pec.
3. Jelení nezaniklo - naopak podle posledního sčítání lidu má 43 obyvatel v 17 domech. Je zde ob- čerstvení (kupodivu prodejna Jednoty tu byla určitou dobu i za socialismu), v sezóné sem jezdí autobusová linka - z Nové Pece sem vede úzká silnička. Nejvíce obyvatel mělo Jelení v roce 1921 - 258, z toho pouze 4 Češi nebo Slováci, ale 251 Němců, nejméně pak v roce 1991 - pouhých 22 žijících obyvatel.
4. Jelení se nachází na Schwarzenbergském kanále a také na Medvědí stezce, což je prvá naučná stezka na Šumavě, vytvořená v roce 1956, která měří cca 15 km z Černého Kříže do Ovesné a je pojmenována právě podle posledního šumavského medvěda. Jelení je nejbližším východiskem při cestě na Plešné jezero.
5. První písemná zmínka o Jelení pochází z roku 1841 (což uvádí Lexikon obcí, encyklopedické dílo Šumava vydané v nakladatelství Baset uvádí 1790).

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist