PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Praha-památník tanku č.23 (Prag - Denkmal des Panzers Nr. 23)

Komentář/Upřesnění:
Re: gecvai !
[vloženo: grtsch k. 22.12.2008 23:41]

K bombardování Plzně.

Západočeská metropole Plzeň se stala terčem leteckého útoku hned několikrát. Bombardovány byly nejen plzeňské továrny, ale také civilní cíle. 5.4.1943 se nad Plzní objevilo 291 bombardérů a shodilo na město 617 tun bomb. Zásah utrpěla mj. dobřanská psychiatrická léčebna. Nejničivější nálet přišel v noci z 16. na 17. dubna roku 1945. Nebyl americký, ale britský. Tu noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster okolo čtvrté hodiny raní na Plzeň dopadlo 891 tun bomb. Zasažena byla čtvrť Doubravka, Letná, hlavní nádraží (rozbito úplně, do konce války neschopné provozu) a také Plzeňské pivovary. OBĚTÍ BYLO VÍCE NEŽ TISÍC, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Poslední nálet zažila Plzeň 10 dní před příchodem Američanů, tedy 25.4.1945. 276 letounů shodilo na město 5000 zápalných bomb a život v Plzni se zcela zastavil. Oběti ničivých spojeneckých náletů připomíná v Plzni-Doubravce památník s jmény zemřelých.

Bombardování Prahy Američany ... dtto.
Bombardování Kralup Američany ... dtto
Bombardování Brna Američany ... dtto
Bombardování Zlína Američany... dtto

grtsch k. je zřejmě člověk mladý, vezoucí se na módní vlně antiamerikanizmu, píše Pavel Frýda. Sám se veze na druhé módní vlně – americkému lezdoprdelizmu. Rád bych slyšel jeho slovní dyzentérií, ne nepodobnou kecům našich představitelů, na následující dění, měsíc po skončení války.

Na začátku června 1945 proběhla v Postoloprtech na příkaz OBZ etnická čistka, která si v ničem nezadala se zločiny napáchanými nacisty. 3. června do města doráží průvod asi 5000 žateckých Němců. Ti jsou internováni v místních kasárnách, kde je čeká bití a týrání. A také první popravy. Právě z těchto dní pochází ona známa vražda pěti třináctiletých hochů, kteří se pokusili zařadit do pracovních skupin (jiná verze hovoří a pokusu natrhat si jablka). Po bičování na nahém těle byli postupně postříleni, když se s pláčem dožadovali toho, k čemu se instinktivně poutá každé dítě, matku. Muži byli postupně prosíváni a počet mrtvých opět rychle rostl. Obzvláště při popravě 80ti hochů ve věku 13 - 17 let (Což bude dle pana Frýdy také normální, neboť stejně staří příslušníci hajot - hitlerjugend bojovali na frontě) docházelo k drastickým scénám. Na 500 lidí bylo popraveno v lovenické bažantnici. Celkem při této sérii poprav přišlo o život dalších 700 lidí, povětšinou žateckých Němců, ale podle pamětníků i několik desítek Čechů.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist