PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Miroslav Landa 8.9.2007] 
Podhrad  (Pograth)

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   (správní obec: Cheb)
Okres: Cheb
Důvod zániku: Nespecifikováno - Vodní nádrž Jesenice
Období zániku: 1945-1950
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.05028 12.39611 Odhad Miroslav Landa 8.9.2007  
  50.04933 12.39606 GPS - zámek čp.1 (oprava souřadnic) Zdeněk Pechar 27.4.2015  
  50.04997 12.39686 GPS - Grosse Mühle - st.6/čp.4 Zdeněk Pechar 27.4.2015  

 Historie a jiné články
vesnice a zámek  [Zdeněk Pechar 29.9.2007]
Vesnice Podhrad byla původně nazývána německy Pograth, toto jméno vzniklo ze staročeského výrazu "podgrad", podhradí. Dříve byla ves rozmístěna v údolíčku v okolí bývalého zámečku u řeky Odravy. Po vybudování vodní nádrže Jesenice se však ocitla na samém jejím břehu, což byl důvod jejího částečného zániku a zároveň k přesunutí obce do okolí železničního viaduktu.
První písemné zprávy o Podhradu pocházejí z konce 13. století. Ves původně asi patřila k chebskému hradu a jako léno byla propůjčována jednotlivým majitelům. Na konci 15.století drželi část vsi Junckerové, majitelé hradu Seeberg. Později se v jeho vlastnictví vystřídalo několik dal... [více]

Tvrz Podhrad  [Miroslav Landa 8.9.2007]
Panské sídlo v Podhradu bylo založeno jeho držiteli zřejmě již ve 14. století. První zmínka o tvrzi pocházející z roku 1474. Tvrz stála vedle mlýnského náhonu, zásobujícího vodou sousední mlýn, který současně napájel také vodní příkop kolem sídla.
Věž tvrze zprvu sloužila jako hlavní obytná a obranná stavba a její opevnění doplňoval vodní příkop.
Zřejmě až v 15. století, snad za Junckerů, došlo k její přestavbě. Jeho vnitřní vybavení není známé.
Jen podle umístění arkýře v patře v něm můžeme předpokládat reprezentativní prostory majitelů. Před palácem a věží bylo malé nádvoří, obehnané hradební zdí. Někdy během 17. století, snad kolem roku... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Zámek Podhrad v popisu baronky Hildegard von Lutzow. [S.Leinweber 30.8.2010 20:04] | Reagovat
,,Kdo jede v tempu 20.století autem skrz naše pěkné chebsko.Kdo sotva najde čas blíže pozorovat Cheb,město s prastarými vykýři.Kdo jen střízlivě a chladně se žene za svými obchody.Tomu neunikne jedna z krás země-kousek tradice a romantiky,starý zámek nedaleko Chebu-Zámek Podhrad."
Ve svém popisu baronka vyzvedává vlsteneckou charakteristiku zámku.Mimo jiné zde rád pobýval i J.W.Goethe. Zámek se při stavbě přehrady nehodil hlavně politicky.Zbořen byl zcela nesmyslně.V roce 1959 v blízkosti zámku východním směrem stála ještě také restaurace.Nebylo stavebně nic učiněno pro jeho záchranu.Při vypuštěné přehradě v zimě v místě zámku můžete pozorovat bývalý násep mostu přes původní řečiště.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka: