PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Hřensko-hřbitov (Herrenskretschen-Friedhof)

Komentář/Upřesnění:
Re: Re: údržba hrobů
[vloženo: Antonín Suk 15.4.2013 14:57]

Vážený pane Krausi ! (to oslovení berte naprosto vážně-není ironické,ale upřímné - vážím si Vaší slušnosti i názorů) Já s Vámi také souhlasím,že o hřbitov by se měla starat obec a já sám ten hřbitůvek velice dlouho znám.Jezdili jsme často na letní pobyt do Janova,nebo Růžové,Kamenické Stráně i Jetřichovic.Minimálně jednou za dva roky jsem tedy jel okolo,rád jsem se stavěl na vyhlídce nad Hřenskem- v té blízké serpentince.Vím,že tento hřbitov chátral už asi od r.1945,že nebyla žádná vůle ho udržovat.Skladba obyvatel Hřenska to ani nepředpokládá a já za to radnici moc neviním,ale určitě by mohla pro celkový stav něco udělat.Možná ale radní uvažují takto - Nač tam sekat trávu,opravovat zeď,kapli atd,když na jediném hrobě nebude nikdo nic dělat ? Jsem v tomhle směru k radnici dost shovívavý.
A co se týká té věty,že sem "zápaďáci" nesměli jezdit,v tom s Vámi hrubě nesouhlasím.Jsem z městečka,kde žili stovky až tisíce Němců.Někteří byli odsunuti,jiní odešli sami hned po válce a jiní někdy v r.1964.Tehdy došlo k jakési nabídce vlády SRN,aby šli "neodsunutí Němci" z ČSSR blíž ke svým příbuzným,do Bavorska i jiných zemí Německa.Sotva se odstěhovali,vraceli se bez omezení k nám,přijížděli docela pěknými auty a bez vychloubání se s námi bavili o tom,jak je Německo přijalo,jak se jim žije.Naše vláda je sem nejen pouštěla,ale dokonce jejich cesty sem podporovala.Vždyť oni si museli vyměnit na hranicích tolik "tvrdých marek" za Kčs,že je tady ani nestihli utratit.Sám jsem zažil několikrát,že mi ti němečtí přátelé koupili,co jim padlo do oka,doslova plýtvali dary pro mě i mé příbuzné.NENÍ PRAVDA,že by němečtí občané neměli už někdy v r.1960-89 možnost starat se o hroby.Apropos - my se také staráme o hroby svých předků,kteří zemřeli před válkou,ba dokonce někteří jsou v hrobech od začátku 20.století.Nic proti Vám,ale tady jste se až příliš zastával těch,co mohli,ale nestarali se.Jinak Vám ale přeju hodně úspěchů ve Vaší záslužné činnosti.Ani mně není lhostejný osud Němců,kteří byli odsunuti,aniž by se provinili,ale těch bylo opravdu mizivé procento,jestli ne méně.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist