PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
[Pavel Frýda 13.1.2008] 
Plzeň-Pomocná synagoga a starší židovský hřbitov  (Pilsen-Hilfssynagoge und der Älter Judenfriedhof)   také: Židovská škola, Zahrada vzpomínek

Kategorie: Synagoga   (správní obec: Plzeň)
Okres: Plzeň-město
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1990-2000  (rok: 1997)
Současný stav: Zničena částečně - zbývají obvodové zdi

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.74417 13.37417 z mapy Seznam.cz-Pomocná synagoga Pavel Frýda 7.1.2009  
  49.76250 13.37167 z mapy Seznam.cz-starší hřbitov Pavel Frýda 7.1.2009  

 Historie a jiné články
Plzeňské synagogy a další zdejší židovské památky, krátce o Židech v Plzni  [Pavel Frýda 13.1.2008]
V Plzni je doložena přítomnost Židů od 14.století. Středověké ghetto bývalo v okolí dnešní hlavní pošty, v Solní a Sedláčkově ulici, stávala zde i synagoga a škola. Nejstarší pohřebiště měli Židé v místech dnešního nákupního centra Plaza. Po r.1504, kdy byli Židé z města vypovězeni, zanikly tyto objekty beze stop. Až v r.2007 narazili stavbaři na zapomenuté židovské hroby. Židé směli přicházet do Plzně až s občanským zrovnoprávněním po polovině 19.století a jako ve všech velkých městech jejich počet stoupal. V r.1853 byla v Plzni založena novodobá židovská náboženská obec, tehdy se 192 členy. V r.1930 se ve městě hlásilo k židovskému vyznání ... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
 Osobnosti
 Novodobé obrázky
 Pomocná synagoga
 Ostatní
 Mapy
 Odkazy
Židovská obec Plzeň - podrobnosti o minulosti i současnosti Židovské obce v Plzni
Nález nejstaršího plzeňského židovského hřbitova
Databáze obětí holocaustu - Hemína Reicinová z Plzně
Databáze obětí holocaustu - Pavel Andres z Plzně-dokumenty
Databáze obětí holocaustu - Eliška Eislerová z Plzně-dokumenty
Databáze obětí holocaustu - Gertruda Böhmová z Plzně-dokumenty

Komentáře a upřesňující informace k místu


Solomon Siegfrid Reicin, Bedrich (Friedrich)Reicin [Friedrich Reicin 22.11.2009 16:38] | Reagovat
Solomon war Rabbi und Chazan der Pilsner Synagoge bis 1925, denn in diesem Jahr ist er an eiternder u. (geplatzter) Mittelohrentzuendung unter furchtbaren Schmerzen gestorben.Eine seiner damaligen Schuelerinen ist erst vor einigen Jahren ueber 90jaehring in Pilsen gestorben.
Ausserdem war er Operasaenger. Die Familie war gut betucht, denn alle Kinder hatten eine Nanny und besuchten Privatschulen inkl. Fritz. Fritz studierte Journalistik und Politische Geschichte in Berlin.
Er war auch sehr human eingestellt und half den Armen wo er konnte, schon seit seiner fruehen Jugend, dies war der Grund fuer seinen Betritt zu der komunistischen Jugend.
Leider ist Herrn Frydls Kommentar zu 70% falsch und nur fabuliert.
auf Fritz Reicin sollte man stolz sein, denn er hat nur gutes fuer die Menschheit gewollt und getan.
Leider wurde er Opfer seiner positiven Gesinnung sowie des Antisemitismus und derer, die gegen ihn um die Zeit intrigierten, ihn defamierten und zum Fall brachten.
Von Anfang an hiess die Familie Reicin und nicht anderes und hat teilweise ihre Wurzeln in der Ukraine. Die meisten sind in zweiten und dritten Generation in den USA.

Ansonsten bin ich Herrn Frydl dankbar, dass er sich so engagiert, sonst wurden alle in Vergessenheit geraten. Wohlgemerkt, niemand ist allwissend und auch wenn alles was er schreibt nicht der Wahrheit entspricht, es liest sich gut.
Re:Solomon Siegfrid Reicin, Bedrich (Friedrich)Reicin [Pavel Frýda 23.11.2009 19:30] | Reagovat
český překlad komentáře:
Solomon byl rabín a chazan v plzeňské synagoze do roku 1925, neboť v tomto roce zemřel za velkých bolestí na hnisavý (prasklý) zánět středního ucha. Jedna z jeho tehdejších žákyň zemřela teprve před několika lety v Plzni ve věku více než 90 let. Kromě toho byl také operní zpěvák. Rodina byla dobře situovaná, neboť všechny děti měly chůvu a navštěvovaly soukromé školy a to včetně Fritze. Fritz studoval žurnalistiku a politickou historii v Berlíně.
Byl také velmi humanisticky zaměřen a pomáhal chudým kde jen mohl už od svého mládí, toto byl důvod pro jeho vstup do komunistické mládeže.
Bohužel je komentář pana Frýdla ze 70% chybný a vyfabulovaný.
Na Fritze Reicina bychom měli být hrdí, neboť on chtěl pro lidstvo pouze dobro a to také dělal.
Bohužel se stal obětí svého pozitivního smýšlení jakož i antisemitizmu a těch, kteří proti němu v té době intrikovali, očerňovali ho a přivedli ho k pádu.
Od samého počátku se rodina jmenovala Reicinovi a ne jinak a má částečně své kořeny na Ukrajině. Většina žije ve druhé a třetí generaci v USA.
Jinak jsem panu Frýdlovi vděčný, že se tolik angažuje, jinak by všichni upadli v zapomnění. Mějme na paměti, nikdo není vševědoucí a i když vše co napíše neodpovídá pravdě, čte se to dobře (zde chtěl autor patrně napsat „ne vše co napíše“, ale vynechal zápor nicht).

překlad německého textu Kamal Gasim
Re: Solomon Siegfrid Reicin, Bedrich (Friedrich)Reicin [Pavel Frýda 23.11.2009 20:07] | Reagovat
Nejedná se o první komentář k rozporuplné postavě Bedřicha (Fritze) Reicina, který jsem obdržel. Stručný popis jeho předválečného života jsem převzal z několika českých zdrojů, jsou prakticky shodné, nicméně je jisté, že toto období Reicinova života je plné "bílých" míst. Kontaktoval jsem také jediného žijícícho potomka Bedřicha Reicina, právě za účelem dozvědět se více ze života plzeňské Reicinovy rodiny, bylo mi řečeno, že není nic známo, snad by více věděla sestřenice, která žije ve Velké Británii. Solomon Reicin nebyl rabín, byl pouze kantorem (čili chazanem, zpěvákem) u synagogy, nebyl ani vrchním kantorem, což by svědčilo o skromných poměrech v rodině, ale kdoví jak se věci měly. U hlavního komunistického kádrováka lidové armády by v oficiálním životopise působil divně popis zámožnosti rodiny, sám Reicin zřejmě jako svůj původ uváděl "chudou rodinu", podobně to mohlo být se studiem. O zhoubném působení Bedřicha Reicina za války a zejména po ní mám podrobné informace od velmi povolaného a věrohodného svědka, mého již zesnulého přítele gen.Josefa Buršíka, hrdiny SSSR, který poznal působení OBZ na vlastní kůži a zachránil si v r.1949 holý život útěkem z vězeňské nemocnice do zahraničí.
Angelus Kafka grave [Peter Barber 20.5.2010 00:52] | Reagovat
I am a descenddant of Angelus Kafka and would like a good quality reproduction of the photo of his tomb. Please could you tell me whether this would be possible and how much I would have to pay for it. Best wishes

Peter Barber
London
Re: Angelus Kafka grave [Pavel Frýda 22.5.2010 15:50] | Reagovat
Send your e-mail adress on frydap@centrum.cz . I´ll send you a photo in a digital form, for free of course. With kind regards.
Angelus Kafka [Petr Fleischmann 9.1.2014 16:47] | Reagovat
Dear relative, I am descendant of Angelus Kafka too and I´d know more about my family. Charlotte Kafka married my grandfather´s grandfather David Kohn. I wish to know more about the ancestors of my grandfather Maximilian. Best to you

Petr Fleischmann Ph.D.
k osudu Charlotky Rosenbaumové [PhDr.Helena Kavková 10.2.2012 16:31] | Reagovat
Doposud se uvádí k fotografii malé deportované Charlotky, že její matkou byla Erna a původ rodiny je řazen do Plzně., což bylo péřevzato i k popisu snímku.
Lze však na zákůladě úředních zápisů doložit, že rodina Rosenbaumova pocházela ze sokolovského okresu, konkrétně z dnes již zaniklé obce Čistá tehdy Lauterbach Stadt. Předci jsou tu doloženi již v 19.století.
v této ocbci se narodil pan Oto Rosenbaum 22.7 1893), který si sem přivedl po svatbě manželku Annu rozenou Löw. Tady se také narodila 11.9 1927 jejich první dcera Helenka. Oto s rodinou odešel z obce ve 30.letech, zůstal tady ale jeho ovdovělý otec. V datu 13.8 1936 však Anna po narození malé Charlotky zemřela.
Dosud uváděná Erna po její smrti obě holčičky vychovávala a byla s nimio až do jejich tragického konce.
Pro úplnost vzpomínky na smutný osud této rodiny by bylo vhodné doposud uváděnou informaci na internetové stránce upřesnit., za což předem děkujii
Fotografie zaniklé obřadní síně [Miloš Hlávka 11.6.2012 13:16] | Reagovat
Nemám sice nikde k dispozici snímek, jak síň vypadala vzápětí po postavení, ale domnívám se, že střecha v době pořizování fotografie nechyběla - jen se zdá, že nad přední části budovy měla podstatně nižší sklon, takže při fotografování z podhledu nebyla vidět. Výzdoba štítu zadní části budovy pro to hovoří poměrně přesvědčivě: pokud by měl být zakryt střechou přilehlé části budovy, nebylo by proč jej zdobit.
Dotaz na osudy sudetských Židů. [Ing.Tomíček Rudolf 7.6.2015 20:20] | Reagovat
Vážení,
zcela náhodou jsem byl upozorněn na Vaše stránky, které mimo jiné popisují i exodus plzeňských židů. Specielně se mi jedná o Rosenbaumovy, kteří se nalézají na fotografii. Pocházeli z Čisté - Lauterbach Stadt na Sokolovsku.
Podchaceni zde jsou proto, protože odešli do Plůzně.
Pátrám ale po soudu i dalších židů, kteří bydleli v menších či větších diasporách v Sudetech. Drtivá většina odešla z měst pryč po "křišťálové" noci. Dá se vystopovat jejich osud?? Nevím ani, kde se na to ptát.
Z pohraničí se stalo území III.říše s kompletní kontrolou evidence.
Pátrám o Židech např. z Horního Slavkova, které uvádí Tauber v německy psaných dějinách města. Můžete mi v tom pomoci??
Děkuji předem.
Zdař Bůh.
Tomíček
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist