PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Waldschenke (Waldschänke)

Komentář/Upřesnění:
Hotel Wanka - Hotel Reichsgrenze
[vloženo: Jan Kreuzinger 28.5.2009 18:49]

Na fotografiích (hotel a interiér) není hotel Wanka, ale Hotel Reichsgrenze, pan Wanka byl hoteliér. Přikládám článek, který jsem zveřejnil v Lubském zpravodaji (duben 2006).
Hotel Reichsgrenze

V letošním roce (2006) oslavíme již 11. Hraniční slavnost a budeme se pohybovat v prostředí nám již důvěrně známém. Neplatí to ale až tak úplně. Známe sice jeho současnost, kdo ale zná minulost tohoto místa a blízkého okolí? Bezpochyby starousedlíci, kterých ale pomalu a jistě ubývá. Pro nás mladší proto nabízím volný překlad článku, který napsala paní A. Focke.

Schönbašská hraniční osada se skládala z historické restaurace "Waldschenke", z české celnice s jedním obytným domem, dále z hotelu "Reichsgrenze" a čtyř dalších obytných domů.
Hotel Reichsgrenze byl postaven kolem roku 1930. Sponzorem byl pivovar Kuttenplan, hoteliér pan Wanka. Budova byla nejhezčí v okolí. Měla velký a malý sál, pokoje pro hosty, sklepní restauraci, zahradní restauraci s hudebním pavilonem a patřilo k ní několik hospodářských budov. Hotel byl místem setkání hostů z obou stran hranice.
Oblíbené byly koncerty a taneční zábavy. Výborná kuchyně společně s kulturním prostředím se postaraly o přízeň hostů a nezapomenutelné vzpomínky. Maloobchodníci nabízeli na svých pultících, které měly upevněné na těle, různé zboží. Šlo především o tabákové výrobky, z nichž mnohé byly jistě pašované přes hranice.
V roce 1939 začala 2. světová válka a pohodový život a obchodování skončilo. Hotel Reichsgrenze musel být k dispozici pro uprchlíky. Jednoho dne přijela velká kolona s koňskými povozy, domácími zvířaty, hospodářskými nástroji a vybavením domácnosti. Byli to Němci z Bukoviny, historické země v Rumunsku. Po několika týdnech pokračovali v jejich obtížné cestě do nového domova, kterým se mělo stát Slezsko a Polsko. I tato místa ale musely brzo opustit. Stala se válečným prostorem.
Mezitím byla v hotelu zřízena zbrojní provozovna na výrobu leteckých součástek. Hlavním sídlem byly letecké závody v Chebu. Německé ženy z Schönbachu a z Wernitzgrünu, jakož i dívky z Ukrajiny, byly dány na nucené práce. Tato nebyla až tak jednoduchá. Všichni měly strach udělat něco špatně, to se mohlo vykládat jako sabotáž.
V roce 1945 válka skončila. Na podzim hotel obsadili členové tzv. Revoluční gardy, kteří u německých občanů prováděly velice časté domovní prohlídky. Následně začal odsun sudetských Němců, pohraničí bylo vylidněno. Nedlouho na to byly slyšet silné detonace. Češi celou hraniční osadu, včetně hotelu Reichsgrenze, vyhodili do vzduchu.
Již dávno vyrostl na těchto místech les. Z hotelu zbylo pouze několik schodů, pokrytých mechem. Zůstaly jen vzpomínky!

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist