PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Pavel Frýda 26.2.2008] 
Štěnovice-synagoga  (Stienowitz-Synagoge)

Kategorie: Synagoga   (správní obec: Štěnovice)
Okres: Plzeň-jih
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela - dochováno obydlí rabína se školou

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.67222 13.40250 z mapy Seznam.cz-synagoga Pavel Frýda 26.2.2008  
  49.67361 13.40667 z mapy Seznam.cz-hřbitov Pavel Frýda 26.2.2008  

 Historie a jiné články
Synagoga ve Štěnovicích a zdejší židovské osídlení  [Pavel Frýda 26.2.2008]
Ve Štěnovicích je přítomnost Židů doložena od 16.století, ale velice pravděpodobně zde sídlili již ve 2.polovině 15.století a snad i dříve. Židé zde žili pod ochranou štěnovického panstva, neboť přinášeli nemalé zisky. Zdejší Židé se zabývali nejvíce palírenstvím, podomním obchodem (tzv.hauzírováním*), zprostředkovávali prodej plodin a zvířat, z řemesel pak byli řezníky a sklenáři. Nejstarší soustředění židovských domů a domků bylo v dnešní lokalitě Na Šancích, kde dnešní čp.101-110 (tehdy měly židovské domy podle nařízení čísla římská I.-X.) stála již v 17. a 18.století. V obci však nikdy nevzniklo zcela uzavřené ghetto. V r.1809 je zde dolo... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
 Osobnosti
 Novodobé obrázky
 Židovský hřbitov
 Ostatní

 Odkazy
Databáze obětí holocaustu - Oskar Ehrlich ze Štěnovic-dokumenty

Komentáře a upřesňující informace k místu


poznámka [h.reiter 28.2.2008 13:21] | Reagovat
Tak to tu budeme mít fotky všech náhrobků z nějakého hřbitova v jednoznačně existující a prosperující obci jako jsou např. Štěnovice ??? Víte, kolik je v ČR zrušených a zaniklých hřbitovů. Mám obavu, že totu začíná zabředávat až do nesmyslných podrobností.V každém městě totiž najdeme třeba zbouranou hospodu. Když tady budeme mít všechny, tak by to mohlo vypadat, že zanikla celá ČR.Myslím, že původní záměr autora těchto stránek byl poněkud jiný.
Re: poznámka [Jaroslav Štorkán, Hroznětín 28.2.2008 13:48] | Reagovat
K některým příspěvkům na této webové stránce mám také své výhrady, ale srovnávat zánik sakrální stavby, které je věnován tento příspěvek, se zánikem hospody... Právě čtu "Zmizelé Chebsko" a docela mi mrazí a to žiji na Karlovarsku od roku 1945.
Když projíždím okolo satelitů, tak si vždy vzpomenu na hrázděné stavby v zaniklých obcích a je mi smutno, ale to je o něčem jiném.
Re: poznámka [Pavel Frýda 29.2.2008 15:32] | Reagovat
Asi jste Honzo nečetl celý příspěvek pozorně. Týká se hlavně synagogy, byla zbořena po r.1945. Tyto objekty jsou regulérním příspěvkovým materiálem, židovský hřbitov je jen doplněk článku, byť je poměrně obsáhlý. Židovské hřbitovy jsou většinou jediným pozůstatkem po zaniklé náboženské obci a její synagoze. Ve svých příspěvcích chci, aby případní zájemci a návštěvníci místa viděli zbývající náhrobky jinak, nežli kusy kamenů s podivnými znaky, aby poznali kohanitský a levitský náhrobek, popř. některé znakové formule atd. Jistě, ne všechny to zajímá, ale jiný si to se zájmem pročte.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist