PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Kyselov (Sarau)

Komentář/Upřesnění:
Kyselov
[vloženo: Zdeněk Pechar 7.3.2007 21:33]

Většina obce zatopena Lipnem, nebo zbourána kvůli ochranému zátopovému pásmu. To co bylo na nynějším pravém břehu byli podle mých informací roztroušené samoty, které zanikly kvůli blízkosti státní hranice.
Výňatek z klášterní kroniky:
Klášter premonstrátů v Drkolné založil na obchodní cestě ves a dvůr Kyselov, který je německy nazýván Sarau. Tuto cestu později dostal zvíkovský hejtman Hirze, který byl věrný služebník krále Václava I. a „vysloužil si újezd na Mokrém“. Nejednalo se o velké území, ale „půda zde byla velmi úrodná a středem procházela stezka do Rakous“. Protože Hirz neměl potomků, rozhodl se se svou manželkou Daricí darovat újezd „na Mokrém“ klášteru Svatá Koruna. Král Přemysl Otakar II. potvrdil toto darování 27. března 1268.
. Už roku 1332 je uváděn na kyselovské straně Vltavský dvorec, tj. "Hof vor Wulda" (později tzv. dům "U Boara", "Boarhaus" čp. 2), kde se zřejmě nacházelo i schläglské ("drkolenské") "vltavské mýto" ("Maut vor Wulda"), neboť už roku 1337 tu dává probošt Ulrich I. zjistit příjmy z mýtného.
Teprve později byla na pravém břehu těsně vedle mostu postavena schläglská mýtnice (Schlägler Mauthaus), pozdější dům čp. 1. Tento dům klášter roku 1777 prodal. V roce 1783 bylo klášterní mýto císařem Josefem II. zrušeno, ale hned rok po jeho smrti, tj. roku 1791 zase
obnoveno
Kyselov 256 duší - 1930 ( církevní údaj)

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist