PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Radim Hettner 20.11.2008] 
Továrna ESKA   (ES-KA Fabrik)

Kategorie: Továrna   (správní obec: Cheb)
Okres: Cheb
Důvod zániku: Nespecifikováno - manažerská neschopnost
Období zániku: 1990-2000  (rok: 1998)
Současný stav: Zničena částečně - na 90%

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.08125 12.37919 ze serveru mapy.cz , bývalá lisovna Radim Hettner 20.11.2008  

 Historie a jiné články
ESKA v kostce  [Radim Hettner 20.11.2008]
Kdo z luštitelů křížovek by neznal podnik v Chebu na čtyři, pod kterým se skrývá značka někdejšího významného tuzemského výrobce bicyklů. K průkopníkům tovární výroby jízdních kol v českých zemích bezesporu patřila továrna Premier v Chebu. Nejstarším typem kol, jejichž zahájení provozu zde lze předpokládat, představovala pravděpodobně vysoká jízdní kola, tzv. kostitřasy. Jméno si ale firma vybudovala v 80. letech 19. století výrobou nízkých kol, tzv. bezpečníků. V letech 1899-1900 jich chebská továrna vyrobila 2532 kusů. Stále stoupající poptávka po jízdních kolech vedla v roce 1911 k založení další továrny na jejich výrobu v Chebu. Zakladate... [více]

Dodatečné informace nejen pro Jarku  [Radim Hettner 9.4.2009]
Zakladateli firmy Es-Ka byli pánové Heinrich Kastrup (1860-1929) spolu s Ambrožem Swetlikem (1871-1932). První jmenovaný byl říšský Němec a druhý jmenovaný se narodil v Bílovci u Nového Jičína. Prvotní zkušenosti získali u firmy Premier coby vedoucí zaměstnanci. V roce 1911 společně založili firmu Triumph, kterou však záhy přejmenovali na Elite. V roce 1921 opět firma změnila svůj název na Eska v.o.s. a o dva roky později vznikla na dlouhou dobu společnost Es-Ka.
V roce 1911 firma započala se stavbou továrny v pravé části Pražské ulice a jednalo se v té době o největší objekty v regionu. Dvoupatrová budova byla dokončena v roce 1912. Konce... [více]

z trochu jiného (motorového) úhlu pohledu  [Radim Hettner 3.6.2009]
Eska byla pravděpodobně nejznámějším výrobcem kol v Čechách, už také proto, že název přetrval více režimů a víc než tři čtvrtě století. Jeho zakladatelé, opavský Slezan Ambros Swetlik a Němec Heinrich Kastrup, byli zaměstnáni v chebském Premieru a v roce 1911 se rozhodli osamostatnit.
Do nového závodu, který nejprve nazvali ELITE, přetáhli několik zaměstnanců od Premiera a začali s výrobou jízdních kol. Už v roce 1914 jich stačili vyrobit 21 000 a v témže roce také několik kol s pomocným motorkem. Zhruba v té době firmu přejmenovali na ES-KA, podle foneticky vyslovených počátečních písmen svých jmen: Es – Swetlik, Ká – Kastrup.
Asi od... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 cyklistická technika

Komentáře a upřesňující informace k místu


Historická pravda o postupném zničení podniku. [S.Leinweber 21.10.2019 10:12] | Reagovat
Bohužel je pravda o zániku mnoha československých strojírenských podniciků ne zcela objektivně hodnocena a pro další generace je tak historie často nevědomě,nebo účelově zkreslována.V případě Esky Cheb jde o klasický příklad bagatelizace poměrů v podniku vzhledem k době před rokem 1989.Rok 1989 otevřel následně možnost několika možností,jak podnik Eska Cheb,včetně provozu Favoritu Rokycany udržet na trhu.V roce 1990 jsem se snažil o první krok pro změnu myšlení.Z vnitropodnikového konkurzu na ředitele se mi podařilo udělat díky zaměstnancům,kteří se připojili k mojí myšlence,konkurz celorepublikový.Naděje,že podnik povede nový člověk,fandící kolařině,cyklistice a realitě v podtextu evropského obchodního prostředí.Politická zvůle a intriky vedení podniku v době rozhodné pro další existenci továrny dopředu zničili možnost pozitivního vývoje v dalších letech.Nehledě na technický,ekonomický a morální stav podniku,měla Eska Cheb předpoklad pro reorganizaci výroby.Po roce 1945 podnik vstal z mrtvého velotrhu zdárněji.Informace o konci podniku Eska Cheb kopírují mnozí,v neznalosti pravdy o reálném ničení značky Eska,které se ekonomicky projevovalo již od druhé poloviny 80.let.Přisuzováným ůvodem krachu podniku ,není totiž bezprostředně změna systému po roce 1990.
Realita výrobních budov N. P. Eska Cheb v. r. 2023 [Slavomír Leinweber 5.11.2023 21:42] | Reagovat
Zbouráním původních budov firmy Es-Ka v Chebu skončila stopa vývoje do roku 1962,(výstavba obchodního pavilonu v blízkosti správní budovy).Po roce 1948 se znárodněný podnik rozšířil mimo připojeného provozu Premier o později vystavěné haly jižně od objektu Esky. V roce 1976 byla vystavěna nová hala galvanovny(proslulá ekologicky neizolovanou podlahou) Technologické vybavení roboty pro manipulaci při galvanizaci,, Finská firma Chiron"". V roce 1980je zprovozněna nová plynová kotelna. Dochází tak k nezávislosti na staré uhelné kotelně. V roce 1986 je v nové budově těžké lisovny za medializace ČST spuštěna robotizovaná linka. Bohužel díky nevyrobení duplikátů nástrojů v Kremnici dochází k paradoxnímu zachování staré těžké lisovny,, v ohradě", dnes Tesco. Tak je výroba ekonomicky prodražena. V roce 1987 vzniká nová budova rámovny ve které se v roce 1988 začíná realizovat také povrchová úprava duralového programu. Všechny haly dodnes stojí a jsou z části komerčně využívané. Bohužel i s novou ekologickou zátěží. Stejně tak je provozován provoz Premier, který měl v roce 1987 zjištěný do hloubky 6m olej pod provozem soustružny a měl být zbourán.Platba 1.mil kčs za ekologickou zátěž, včetně monitoringu a úpravy na Břehnickém potoce. Náhradou měla být nová soustružna v areálu hlavního závodu. Na toto nedošlo do roku 1989.Až po roce 1994 je vystavěna soukromníkem nová budova. V areálu podniku Eska Cheb vzniklém po roce 1948 tedy existují nadále objekty s jiným obsahem výroby. Torzo národního podniku představují haly od roku 1962 po rok 1988.Stejně tak haly podniku Premier, původního výrobce jízdních kol v Chebu. Existují stejně také budovy provozů, které mimo Cheb vyráběly:páteřové rámy kol, vidlice, stojánky, představce, kočárková kolečka pro Libertu.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   


Processing time: 78 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version