PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Hrádek (Hrádek)

Komentář/Upřesnění:
ještě k zřícenině Odranec (fotografie; citace z Durdíka)
[vloženo: Martin Veselka 9.7.2014 16:53]

Možná jste na to už také narazil, ale podařilo se mi objevit dvě fotoalba, která svědčí o tom, že nejsme jediní, koho zatopený (?) Odranec zaujal (ačkoli mám podezření, že ani fotografovo druhé hledání nebylo úspěšné - zdá se mi, že zbytky Odrance mohou být na ostrůvku, který je vidět na jedné z jeho fotek i na leteckých mapách.cz): http://finedays.rajce.idnes.cz/Hradek_Odranec,_hledani_hradku._zatopen_Zelivkou/
http://finedays.rajce.idnes.cz/Hradek_Odranec_na_druhy_pokus_nalezen./

Mimo to jsem se konečně dostal k tomu, co o Odranci píše Durdík ve své Encyklopedii (2009, s. 393-394): "Odranec (též Hrádek, okr. Kutná Hora) - zříceniny hradu původně na vysokém ostrohu nad pravým břehem Želivky, dnes na břehu přehradní nádrže jižně od Zruče nad Sázavou. / Za zakladatele hradu v době okolo poloviny 14. století bývá považován Procek z Volfenberka, syn majitele sousedního hradu Borovsko. Před hradem tou dobou stával kostel sv. Filipa. V roce 1407 je poprvé hrad uváděn oběma svými jmény. V roce 1457 Zdeňkem z Odrance Prockovi potomci vymřeli a hrad jako odúmrť připadl na krále. Noví majitelé se zde rychle střídali, až po roce 1474 hrad připadl Trčkům z Lípy, za nichž ztratil význam a rychle zpustl. Jako pustý se poprvé připomíná k roku 1533. / Malý, a jak název napovídá, asi i nepříliš výstavný hrad zaujal konec ostrožny, od níž byl oddělen širokým a hlubokým šíjovým příkopem, přecházejícím na obou stranách v příkopy boční. Toto opevnění je dnes z větší části zatopeno vodami přehrady a lichoběžný vnitřní areál hradu v současné době tvoří malý, zarostlý ostrůvek. Jasně patrna je zděná obvodová hradba a pozůstatky zástavby s valeně zaklenutým sklepem vyplňující zadní stranu dispozice. / Protože byla z neznámých důvodů nevyužita možnost archeologického výzkumu hradu v souvislosti s jeho částečným zatopením želivskou přehradní nádrží, zůstávají vědomosti o něm značně fragmentární. Nesporně však šlo o malý, nejspíše bezvěžový šlechtický hrad lokálního významu."

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 41 do následujícího políčka:

   
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist