PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
[Vladimír Kraus 16.2.2009] 
Wolfsschlucht

Kategorie: Jiný   (správní obec: Stará Oleška - Alt Ohlisch)
Okres: Děčín
Důvod zániku: Živelná pohroma - plavba na lodičkách v soutěsce
Období zániku: Před 1945  (rok: 1925)
Současný stav: Nespecifikováno - pozůstatky hrází a chodníků

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.80194 14.32611 z mapy Vladimír Kraus 16.2.2009  

 Historie a jiné články
Plavba na lodičkách v rokli Wolfsschlucht  [Vladimír Kraus 16.2.2009]
Po vzoru tehdy nové atrakce - plavby v nedalekých soutěskách Kamenice a Křinice - se rozhodli obyvatelé obce Stará Oleška v čele se sedlákem a hostinským jménem Willy Bendl toto realizovat na místním potoce, dnes nazývaným Olešnička (rokle dnes žádný název nemá, překlad by zněl "Vlčí rokle"). Ten pramení u Huntířova a v Janské se vlévá do Kamenice.
Po mnoha problémech se stavbou i s tehdejšími c. a k. úřady byly vybudovány 2 hráze. Dolní, vysoká 1,2 m byla kamenná a její zbytky jsou dnes dobře patrné, horní, umístěná do zůžení rokle mezi skály, vysoká 1 m, byla dřevěná a také není problém, pokud projdeme vodou, nalézt po ní zde zářezy.
Na k... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Plavba na lodičkách Vlčí roklí [Jiří David 3.3.2009 19:43] | Reagovat
Jsem rád,že se na těchto stránkách objevilo i toto velice zajímavé zapomenuté místo. Chtěl bych zde doplnit ještě pár postřehů z turistického průvodce Nordböhmen od Th.Schäffera z r 1912, kde je poměrně podrobný popis této plavby. Vlastní úsek plavby nesl nejprve název Bendelova, pak Rakouská a v posledním období Olešská soutěska. Zajímavé bylo, že plavba měla 2 úseky, nejprve bylo nutno vyhledat v hostinci u dolního přístaviště převozníka, pak následoval 1. úsek s útvarem Triefbartel (skála s kapající vodou - podobné jsou v soutěskách Kamenice), pak za úžinou bylo nutno opustit loďku a přestoupit na další (proto asi ta druhá hráz), poté se plulo okolo desky upomínající na zřícení kravského potahu do rokle roku 1865, pak okolo tzv. Třícísařského kamene a za další úžinou bylo konečné přístaviště, odkud se po schodech vystoupilo na zmíněnou Bismarckovu výšinu se srubovou restaurací. Odsud se pokračovalo okolo zmíněné Studánky nářků (tehdy Heultränke) lesní cestou okolo malého lomu a roklí ke skále Trommelstein (Bubnový kámen - dnes Vyhlídka) a do Nové Olešky. Plavba slála počátkem 20.stol. 40 haléřů, zpáteční 60 haléřů.
Další zdroj [Milan Keršláger 23.4.2024 20:06] | Reagovat
Petr Joza: Zaniklá turistická atrakce - projížďka loďkou v rokli „Wolfsschlucht“ ve Staré Olešce, Děčínské vlastivědné zprávy, číslo 2/1999, s. 3 - 15.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   


Processing time: 73 msec.
IP address = 3.236.142.143
desktop version