PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Břežánky (Briesen)

Komentář/Upřesnění:
BŘEŽÁNKY
[vloženo: PETR 31.12.2007 12:17]

Na úrodných pozemcích obcí v rovině jihovýchodně od Duchcova, předtím než je zasáhla industrializační vlna, se na značné rozloze pěstoval chmel. Právě v Břežánkách byly největší statky s typickými komorami pro uskladňování chmele. Po příchodu horníků byly tyto prostory přeměněny na malé jednoprostorové byty. Nové domy vznikaly nejprve na okraji obce, pozvolna však prorůstaly celou vsí. Břežánky jsou jednou z těch obcí, kde se česká menšina domohla školy až po usilovném snažení, provázeném osobními oběťmi. Dělníky, kteří se podepsali pod žádosti o zřízení české školy, zaměstnavatelé propouštěli z práce a jejich rodiny dostávaly výpověď z bytů. Po 1. svět. válce mělo české obyvatelstvo v Břežánkách už početní převahu. Vlastenecké cítění vyjadřoval pomník Jana Husa. Obec byla zbourána v r. 1972. (po r. 1925)

Břežánky (Briesen) - Dnes již neexistující obec, jež se rozkládala mezi Břešťanami a Chudeřicemi u Bíliny. V historických pramenech se objevuje v r. 1207 jako Bresaz. V r. 1921 tu ve 118ti domech žilo 1.831 obyvatel. V důsledku postupu velkolomu Maxim Gorkij sídlo zaniklo kolem r. 1970.
Ottova encyklopedie z 1. 1. 1908: Břežánky (něm. Briesen, Priesen), ves v Čechách, hejtm.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 38 do následujícího políčka:

   

Processing time: 4 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version