PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Frischův mlýn 0.7km
Schröderhof 1.3km
Kohlův mlýn 1.6km
Motlův dvůr 1.6km
Jezerní myslivna 2.6km
Jezerní mlýn 2.6km
Pancíř 2.6km
Jezerní chalupy 2.7km
Girglův Dvůr 2.7km
Můstek 2.9km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Zdeněk Pechar 2.4.2009] 
Storngut

Kategorie: Osada   (správní obec: Hojsova Stráž)
Okres: Klatovy
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.18006 13.22781 GPS - střed osady Zdeněk Pechar 2.4.2009  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Okres. [Rudolf Přibáň 3.4.2009 14:27] | Reagovat
Klatovy.
Re: Okres. [Zdeněk Pechar 3.4.2009 20:33] | Reagovat
Dík za všímavost.
Storngut [Velleková Pavla 3.8.2010 08:11] | Reagovat
Storngut nebyla osada,nýbrž rozsáhlá usedlost, (někdy nazývaná i zámečkem),která ležela v osadě Brčálník - součást Hojsovy Stráže,dříve nazývané Frischwinkel. Přesné umístění - mezi objekdy dnešních bytových a apartmánových domů Sruby (dříve vojenské sruby) a farmou U Fialů. Proč objekt zanikl není známo, ale už v roce 1952 jsou na vojenských snímcích pouze zřetelné ruiny asi čtyř objektů - zdá se , že stály ještě stěny , ale bez stropů (http://kontaminace.cenia.cz).
Frischwinkel je velice zajímavé místo, kde do roku cca 1960 válkou a železnou oponou zanikla většina původních objektů(srojí prokazatelně tři původní předválečné, nebo jejich přestavěná podoba),nicméně na původních parcelách stojí nové chaty,chalupy, penziony a farma - toto údolí a osada "žije".
ps. Zajímám se o jakékoliv informace z historie tohoto místa o lidech(např o původních německých obyvatelích) stavbách, zvycích,... před rokem 1960.
Napsalal jsem brožurku s perokresbami, kterou rozdávám zájemcům o historii tohoto místa.
Re: Storngut [Zdeněk Pechar 3.8.2010 11:32] | Reagovat
Při určení jsem vycházel z Chytila a katastru. Chytil uvádí Storngut jako skupinu chalup, na historickém katastru jsou čtyři parcely pohromadě a u cesty ještě jedna. V současných mapách jsou tři sp.125, 126 a 127, vedené jako zbořeniště ve vlastnictví státu. Ostatní zanikly sloučením se sousedícím pozemkem. Nejsem si zcela jist ale nedaleké chalupy se myslím jmenovaly Storn nebo Stornun, samozřejmě každá měla svoje domovní jméno.
Re: Re: Storngut [Pavla Velleková 5.8.2010 08:23] | Reagovat
Děkuji za upřesnění, nejsem žádný historik, nebo velký badatel ale díky tomu, že se zajímám pouze o toto omezené území mezi Špičáckým tunelem a Ostrým, jsem se ledacos dozvěděla. Je také pravda, že je sporné v těchto oblastech, kde jsou chalupy roztroušené po kopcích, zda je něco osada, nebo usedlost.
Na mapě z internetu označené jako historická z let asi 1850(kde je ale vyznačena železnice postavená kolem roku 1877!) je tato skupina chalup nazývána Storngut (stejně tak jako na mapách císařských otisků katastru 1837). Na mapách z let cca 1920(topografická sekce)se nazývají Stornhof a chalupy kousek dál u tunelu, v podstatě objekty na místě dnešní Rudolfovny se jmenovaly Storn. Působí to na mě dojmem, že to bylo označëní rodinné,nebo rodové, podle obyvatel, kterým usedlost patřila, jako to bylo nejspíš i u ostatních chalup v této oblasti. Stejně tak, asi jako v jiných podobných příhraničních regionech, se jakákoliv zmínka o historii před rokem cca 1960 hledá velmi těžko a jsem ráda za jakoukoliv informaci.
Další zaniklé objekty v tomto údolí, o kterých nevím také nic, jsou mlýny (Kold m.=Karl m.,Frisch m.),chalupy a usedlosti (Schrederhof,Burtnichlgütl,Müllerhanslgütl=Storn=Rudolfovna,Stockgütl=skautská Dakota= dnes zbořeniště,Franzwafergütl=Bachhalt,Frischhof=dnešní farma i Fialů,Tomandlhof=dnešní zavřený novodobý hotel Fanda,Pflanzerhof=dnes nové tech.objekty,Modlhof,Frischhanzelhof=chalupa věštce Wudyho,Schoberhanst=Karlhanselhof-vedle Karl m.)
Na mapách jemísto obvykle nazýváno před válkou osadou Frischwinkl podle rodu Frischů ke ketrému se vážou i různé tajuplné pověsti.
Re: Storngut [Míra Předota 7.6.2011 12:16] | Reagovat
Bylo,by možno zakoupit brožůru o historii Friswinklu?
Zajímám se o vše kolem Šumavy,sbírám též staré pohledy,
Re: Re: Storngut [Pavla Velleková 7.6.2011 21:08] | Reagovat
Napište mi, na vellekova.p@seznam.cz, je možné se domluvit..
Re: Re: Storngut [Pavla 21.6.2013 11:21] | Reagovat
Mám další věc o Brčálníku - s kolegou jsme vytvořili amatérsky a na vlastní náklady ilustrovanou mapu Brčálníku A2 na zadní straně s podrobným popisem historie a současnosti i v NJ.
Kdyby jste měl zájem, tak za zaokrouhlenou výrobní cenu 20,- + známka.
Zdravím. P. Velleková
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 14 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist