PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Romava (Romau)

Komentář/Upřesnění:
Romava a ostatní
[vloženo: Jan 7.3.2009 21:33]

V letech 1967 - 1969 jsem vykonával základní vojenskou službu jako příslušník tehdejší PS v oblasti Starého Města pod Landštejnem, takže všechna místa kde stávaly zaniklé obce jako Romava, Rajchéřov, Košťálkov, Kůní, Košlák a Dětříš, důvěrně znám. Znám i Veclov a Návary. Domnívám se také, že na těchto stránkách jsem asi jediný přispivatel, který mohl na vlastní oči ještě vidět dům, který byl na Romavě jako poslední. Jak jsem již uvedl v dřívějším příspěvku, šlo o objekt , který zde prvně zmiňuje přispivatel "zombux 2.9.2007" a to objekt celnice, využívaný asi do r.1964-65 pohraniční stráží.
I když v té době již nebylo ze zbytků uvedených vesnic nic moc k vidění, v podstatě zůstaly zachovány zahrady a ovocné sady. Každé jaro tady nádherně kvetly ovocné stromy i květiny, které navzdory všemu přežily i když se o ně nikdo nestaral. Bylo v tom i něco symbolického. Ty kvetoucí zahrady v divočině byly skutečně fascinující. I když nám naši "soudruzi" velitelé nic o těch vesnicicích neřekli. Jednak oni sami nic nevěděli(většinou také nebyli místní), nebo nechtěli vědět, chodili jsme tam s určitým respektem a úctou a přinejmenším jsme tušili, že zde něco není v pořádku, a že asi nejde jen o nějaké místopisné názvy.
Chtěl bych touto cestou poděkovat autorovi a správci těchto stránek, protože tím vytvořil něco, co má z hlediska naší historie daleko větší význam , než různá zbytečná zkoumání celé řady zbytečných vědeckých ústavů. V neposlední řadě to má obrovský význam pro mne osobně.
Jen mám dojem, že důvod zániku těchto obcí je zde v mnoha případech chápán velmi zjednodušeně. Samozřejmě, komunisté měli také rádi jednoduchá řešení, a tak zřízení hraničního pásma bylo pro ně dostatečným důvodem a ospravedlněním. Jenže když budeme věci objektivně posuzovat od počátku exestence a vzniku naší republiky v roce 1918, můžeme dospět k závěru, že tohoto "kostlivce" nám zanechal již "tatíček". Mám na mysli především to, proč se řada těchto obcí ocitla v Čechách, když se jednalo téměř o samé Němce. Nelze ani přejít to co se stalo na hranicích v letech 1938 a 1939. Co by se stalo s těmito vesnicemi v případě, že bychom se Hitlerovi bránili a nakonec třeba i ubránili, se můžeme jen domnívat .
Možná sem tato úvaha nepatří, ani nehodlám někoho poučovat a pokud to tak bude chápáno, předem se omlouvám.
Chci také vyjádřit poděkování p.Monice Horákové za stránky www.romava.cz. Je to něco úchvatného a letos určitě navštívím muzeum v Reingers.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist