PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jablonec (Gablonz) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

První zmínka o obci je z roku 1352. Obec je často zmiňována jako Jabloneček. Farní ves s kostelem Narození Panny Marie, který se bohužel nedochoval. V roce 1896 byl ve vsi nálezem poklad - hrnec s 200 brakteáty*. Není bez zajímavosti, že v roce 1933 zde byla postavena Česká škola, kterou navštěvovaly i děti z některých německých rodin. Barokní kostel byl postaven na středověkých základech. Poslední bohoslužba se zde konala o svátku, jemuž byl kostel zasvěcen (8. září 1947) jeho další osudy jsou poznamenány zvůlí totalitní moci a bohužel i násilnými činny na lidských životech, které byly v jeho prostorách spáchány. Po roce 1948 byl kostel stržen. Z jeho vnitřního vybavení se dochovaly pouze sochy sv. Václava a Jana Nepomuckého, které byly přeneseny do klášterního kostela sv. Václava v Bělé pod Bezdězem.

Jak uvádí Chytilův místopis, Jablonec měl v roce 1921 sečtených 105 domů a 432 obyvatel, z tohoto počtu bylo 25 Čechů, 406 Němců a jeden obyvatel byl jiné, nezjišťované národnosti. V místě byl farní úřad. Četnická stanice, pošta a telegraf byly v Olšině (4 km). Železniční stanice měli obyvatelé Jablonce hned dvě. První z nic byla v Mnichově Hradišti (14,25 km) a druhá v Mimoni (15 km). Obec spadala pod zdravotní obvod Kuřivody.

*) Brakteáty
Byly jednoduché mince ražené z tenkého plechu. Měly miskovitý nebo knoflíkovitý tvar, vzniklý úderem razidla. Zavedeny byly asi podle míšeňského vzoru na počátku 13. století jako náhrada za znehodnocené denáry. Brakteáty byly až na výjimky tzv. němé mince – chybí zde jména panovníků jako vydavatelů. I tyto mince nakonec trpěly měněním velikosti i ryzosti, lidmi byly lámány, aby vznikly menší díly a mince se spíše vážily než počítaly.

Vloženo: 14.8.2005Komentáře a upřesňující informace


Škola v Jablonečku [Lukáš Nozar 30.1.2012 11:49] | Reagovat
Škola potažmo kantor je v Jablonečku doložen již k roku 1725. Viz záznam z Loukovecké matriky: http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/8142/?strana=148
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist