PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Krupá (Ober Krupai) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Vesnicí protékal Mlýnský potok (Mühlbach), dříve nazývaný též jako Klokočkův potok (Klokotschka Bach). Obec spadala do panství Berků z Dubé stejně jako tvrz v Kuřívodech. Berkové zde nechali zhotovit urbář* a nechali zde zřídit dva selské dvory, do kterých se měli přistěhovat němečtí osadníci ze Saska a Franska. V období třicetileté války byl selský dvůr i sama obec zpustošeny, ale později opět vystavěny. V.horní části vesnice (v Příkopu) se připomíná název nivy švédský hřbitov (Schwedenfriedhof), který připomíná tehdejší dobu. Okolo r. 1900 nechalo panstvo Valdštejn část polností znovu zalesnit, zbytek polností si místní sedláci propachtovali a zbytek selského obydlí dvora bylo přestavěno na hájovnu. Uprostřed vesnice stála kaple zasvěcená sv. Magdaléně. V místě byla od r. 1904 vlastní jednotřídní obecná škola.

Roku 1771 bylo započato poprvé s uváděním popisných čísel domů v obcích. V této době bylo v obci uváděno 23 popisných čísel. Při sčítání lidu v roce 1921 bylo v Horní Krupé: 65 domů, 305 obyvatel. Z nich bylo 10 Čechů a 295 Němců. Fara, zdravotní obvod, četnická stanice, pošta a telegraf byly v Kuřívodech, železniční stanice v Mnichově Hradišti (14,25 km) nebo v Mimoni (15,7 km)

*) Urbář
Zachycoval poddanské povinnosti. Pozemkové knihy tedy obsahují zápisy typu ?roku 1652 koupil ten grunt Matěj Navrátil od Janka Vaňka?, zatímco v urbáři najdete položky jako ?z tohoto gruntu, který drží Matěj Navrátil, jsou dva dny potažní roboty?


Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Krupský dvůr [Kuba Turek 20.7.2015 23:37] | Reagovat
VIDEO z roku 2015: http://www.horydoly.cz/krupsky-dvur-a-350-let-stara-lipa.html
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 56 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist