PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hvězdov (Höflitz) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Hvězdov vzniká v době pozdního dosidlování této oblasti německými přistěhovalci - 1. polovina 16. století. Obec byla podle některých záznamů dělena na dvě části z nichž ta mladší, byla blíže hoře Ralsko nazývala se Nový Hvězdov (Neu-Hoflitz) nebo také Nová Ves (Neudorf), která je zmiňována již roku 1578. Nový dvůr byl dříve znám pod názvem Wüstewiese nebo-li Pustá louka. Název Nový dvůr se prvně uvádí roku 1736. Pavlín dvůr je znám od roku 1868.

Obec Hvězdov leží 3 km jihovýchodně od Mimoně na Ploužnickém potoce. V jeho těsné blízkosti byly na vodních tocích vytvořeny umělé vodní nádrže pro chov ryb. Okolí jsou dva rybníky (Ploužnický a Novodvorský rybník). Zásobování obyvatelstva vodou bylo řešeno soukromými studnami, lokalita Pavlín dvůr měla vlastní pramenný vodovod rozvedený dřevěným potrubím. Obyvatelé pracovali jako dělníci a to především v továrně na nábytek v Mimoni nebo ve výrobně látek a plstí Mitop taktéž v Mimoni. Mimo to byla v obci i malá řemesla, jedna koželužna, 3 moučné mlýny a 2 pily. V okolních lesích se pěstovaly smrky, které se při správné kvalitě kácely pro potřeby loďařství a smůla se zase používala pro potřeby výroby ševcovského popu.

Z církevních památek lze jmenovat kapli postavenou r. 1783. Roku 1671 zdejší majitel panství svobodný pán Jan Putz z Adlersthurnu postavit 15 kapliček na podsední cestě z Mimoně do Svébořic. Hvězdovská kaplička byla přestavěna na kostelík Nanebevstoupení Krista. Přestavbu nechal provést r. 1777 hrabě Hartig. V r. 1839 byl kostelík renovován a obdržel současně zvon.

1790 postavena první škola
1823 škola vyhořela.
1893 nově postavena obecná trojtřídní škola

Děti z Nového mlýna a Nového dvora navštěvovaly školu ve Svébořicích, děti z Pavlína dvora chodily do školy v Mimoni.

V roce 1921 bylo ve Hvězdově 101 domů a 562 obyvatel. Z nich 55 Čechů a 499 Němců. Farou byli místní příslušní do Svébořic. V Mimoni (2,4 km) byl zdravotní obvod, četnická stanice, pošta a telegraf. Stejně tak byla v Mimoni i nejbližší železniční stanice (5,5 km).

Obec zaniká v době vzniku vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

Po příchodu Sovětské okupační armády (1968) se vojenský výcvikový prostor Ralsko proměnil v obrovskou základnu ruských vojsk. Na území obce Hvězdov byla od roku 1989 dislokována (umístěna) nově vytvořená 442. raketová brigáda. Zachovalo se jen několik domů. Rok 1990 znamenal odchod Sovětské armády. Život se do Hvězdova vrátil a v roce 1995 zde bylo přihlášeno k trvalému pobytu 21 osob. Celý prostor je již vyčištěn od munice. Pomalu, ale jistě se tato oblast dostává zase do normálního života, ze kterého před takřka půl stoletím byla vytržena.

Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist