PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jezová (Jezowai) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

O historii této vsi víme velmi málo. Pravděpodobně vznikla jako následné místo po mýtné vesnici (Waldhufendorf). Název ukazuje na český původ (Jezová - od jezu = jez nebo násep, val apod.) Vzhledem k tomu, že v místě není tekoucí voda, bude se jednat spíše o valy, násypy, náspy. Voda byla v této lokalitě získávána ze studní a z jednoho pramene, který je vzdálený asi 25 minut od obce se zajímavým názvem Eierbrun čili Vaječný pramen nebo-li dle starých českých záznamů uváděný jako Vejčín (v místě stála myslivna stejnojmenného názvu).Ves byla rozdělena na Horní a Dolní a měla dvě kaple. Oblíbená zábava místních byla střelba z luku. Každoročně o posvícení se konalo střelecké klání zvané Adlerschiefien (Střílení orla).

V roce 1909 navštěvuje místní jednotřídní obecnou školu 67 žáků.1875 postavena silnice Mimoň -Osečná, 1890 se objevily první mlátičky se žentourovým pohonem. Postupně se pomalu mění místní obraz, došky na střechách (sláma -p.př.) se měnily za nehořlavé cihlové tašky, na místě dřívějších dřevěných stodol se pomalu objevovaly stodoly kamenné a cihlové.

1900 silnice do Rokyty
1922 elektrifikace obce
1932 byla ve vsi, chudé na vodu, pomocí proutkaře zjištěn velmi silný podzemní pramen. Na určeném místě vykopaná studně velkou mírou odstranila dosavadní problém s vodou ke spokojenosti všech místních obyvatel.

V roce 1921 tu bylo při sčítán lidu zjištěno: 71 domů s 309 obyvateli. Z nich bylo 7 Čechů, 298 Němců a 4 obyvatelé s jinou státní příslušností. . Farní úřad a četnická stanice byly v Dolní Krupé. Pošta a telegraf v Kuřívodech (3,5 km). Železniční stanice Mimoň (11,2 km) nebo stanice v Bělé pod Bezdězem (12,75 km). V Bělé byl také zdravotní obvod

Po zřízení vojenského prostoru ves zanikla. Dodnes jsou zde patrné zbytky osídlení.

Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


V místě Jezová byl uprchlický tábor, dnes tam bude vězení. [Stanislav Švehla 26.3.2006 14:59] | Reagovat
V místě Jezová byl uprchlický tábor po roce 1990, podle nejnovějších informací tam bude tam bude přísné vězení.
Re: V místě Jezová byl uprchlický tábor, dnes tam bude vězení. [giraro 12.3.2009 17:38] | Reagovat
Zaniklá obec Jezová se nachází u Dolní Krupé, několik kilometrů od uprchlického tábora. Takže název Uprchlický tábor Jezová je nesmyslný.
Re: V místě Jezová byl uprchlický tábor, dnes tam bude vězení. [Iluke 11.11.2010 11:29] | Reagovat
Ale tábor se takto nazývá.
oprava [ŠPRINGER LADISLAV 12.5.2020 18:15] | Reagovat
název uprchlický tábor Jezová je oficialní název tohoto zařízení.Máte pravdu,původní obec Jezová/pouze zbytky rujn/ je 4 km vzdálená.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist