PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Olšina (Wolschen) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Vesnice nemá žádnou tekoucí vodu ani studně. V roce 1893 zřízen pramenný vodovod, který napájel i dva místní rybníky. Před tímto datem se voda dovážela a donášela z obce Křída. Do 1873 chodily děti do školy v Jablonci, v zimě však měly vyučování v selské místnosti v domě č.p. 39. Vyučování zde tehdy zajišťoval pomocný učitel. 1889 bylo v místě započato se stavbou jednotřídní školy s bytem pro učitele, která byla slavnostně otevřena v r. 1890. Před školou stály dvě kulové akácie, které byly vypěstovány na počest 60ti-letého jubilea vlády jeho excelence císaře Františka Josefa I.

Z obce pochází nález asi 1500 mincí z 15. století.

1. ledna 1909 byla v Olšině zřízena četnická stanice, které byl přidělen široký obvod: obce Olšina, Palohlavy, Zábrdí, Těšnov, Dolánky, Dehtáry, Cetenov, Křída, Kostřice,
Proseč (u Mimoně), Jablonec (u Mimoně), Chlum, Prosička, Okna, Kracmanov a Poustka jakožto i přidělené samoty Zourův mlýn, Pytlíkovský mlýn a Nový mlýn.

V roce 1900 měla Olšina 46 domů a 214 obyvatel. Rolnictví a chov dobytka bylo hlavním zdrojem příjmů prostředků na obživu obyvatel. V místě byly tři hostince, dva obchody a několik obchodníků a řemeslníků. 1908 postavena parní mlékárna, když rolníci z okolních vsí vytvořili Mlékárenské družstvo (Křída, Olšina, Kostřice, Proseč, Těšnov, Dolanky, Palohlavy, České Noviny, Jablonec, Chlum, Prosičky, Kracmanov, Okna a Židlov). Mimoto byla v Olšině cihelna a parní pila. Pila zajišťovala až do přivedení vysokého napětí v roce 1922, elektrickým proudem obec. 10. října 1902 zajištěno telefonické spojení do Kuřívod. Až do r. 1925 spojoval místní Poštovní úřad Poštovní kočár (Postilion), poté byl nahrazen Poštovním autobusem z Mimoně.

V roce 1921 bylo při sčítání zjištěno 46 domů s 213 obyvateli. Národnostní
složení 4 Češi a 209 Němců. V obci byla četnická stanice, pošta, telegraf, telefon.
Farní úřad byl pro Olšinu příslušný v Jablonci. Nejbližší železniční stanice byla v Mimoni (13, 75 km).


Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Informace [Jindřich Jíra 24.8.2007 16:03] | Reagovat
Informace z r. 1938:
Olšina (Wolschen), politický okres Česká Lípa, soudní okres Mimoň.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist