PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Okna (Woken) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Ves Okna stejně jako další vsi v okolí byla mimo dosah vodních toků a tak takřka každé stavení bylo vybaveno vlastní studnou. Mimoto ještě vznikaly malé ?rybníčky" - hloubené nádrže, kde se hromadila dešťová voda pro náhlou potřebu (požár, napájení dobytka). Okolní lesy byly z větší částí panským majetkem knížete Rohana se sídlem na Sychrově u Turnova. 10.listopadu 1778 do vsi přicválal císař Josef II. se svým doprovodem od Kracmanovského šenku přes Proseč na Hlavice. Jeden z obyvatel Oken( prý jakýsi Eichler) mu měl ukázat cestu, za což jako odměnu od císaře obdržel dukát. 1889 zřízena škola ve vsi. Do té doby děti navštěvují školu v Jablonci. V zimě, kdy cesta do školy byla jistě svízelná, vyučovalo se v Oknech střídavě v jednotlivých usedlostech.

Roku 1899 byl v Oknech zřízen vlastní hřbitov.

Před 1. světovou válkou byly v Oknech a Poustce* varny smůly. (*Poustka nebo také
Dolní Okna, je místo vzdálené od Oken asi 2 km na západ a je obklopena lesem. V
močálovitém lučním údolí u Poustky má svůj pramen Hvězdovský potok. Hvězdovský potok napájí Ploužnický rybník) Po 1. světové válce byla u silnice do Mimoně ještě poslední provozovna, kde se vyrábělo pálením dřevěné uhlí.

Počátkem 20. století bylo v Oknech 87 domů s 331 obyvateli (21 Čechů a 310 Němců). Farní úřad byl v Jablonci, četnická stanice, pošta a telegraf v Olšině, železniční stanice byla v Mimoni vzdálené 11,75 km.


Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


kovarna [obyvatel 31.5.2007 08:32] | Reagovat
bila na krizovatce naproti hospode take vevsi byl pekar
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 45 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist