PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Polohlavy (Halbehaupt) - Historie

Přispěl: Petr Matoušek

Palohlavy leží 3 km jižně od Svébořic. Místní název Palohlavy je odvozován od původního Huoba = Hubě, (německy výtěžek, zisk z vyklučení krajiny) Halbe Hube = polovina zisku = vzniklo Halbehaupt, což přeloženo do češtiny znamená polovina hlavy (čela) čili český Polohlavy. To se patrně zkomolilo na Palohlavy. Pro český původ názvu obce existuje jiný pramen. Palohlavy jsou prý odvozeny od
nepodařeného stětí hlavy, kdy kat uťal odsouzenci pouze polovinu hlavy. V oblasti kde se střetávaly český a německý element je těžko rozhodnout na pouhém základě zápisů zda byl původně německý název počeštěn či zda tomu bylo naopak.
Palohlavy měly vlastní kapli, ve které se konaly slavnostní mše. Byla zasvěcena Sv.
Prokopovi. Kostelní slavnost se konala druhou neděli v červenci a byla pro obec význačnou událostí.

V roce 1887 měly Palohlavy ještě 399 obyvatel. Toto číslo v důsledku útěků ze země klesl v roce 1907 až na 275 obyvatel. Při sčítání lidu 31. prosince .1910 bylo uvedeno 61 domů, z nichž bylo 59 trvale obýváno.. Podle sčítání lidu ze 17.5.1939 měla obec 218 obyvatel v 59 domech. V obcí se nacházejí 2 hostince a 2 obchody.

V roce 1921 zde bylo 59 domů, 263 obyvatel z toho 30 Čechů a 233 Němců. Farou náleželi do Svébořic. Zdravotním obvodem náleží ke Kuřivodům. V obci Olšina (4,5 km) byla příslušná četnická stanice a pošta s telegrafem. Pokud chtěli obyvatelé Palohlav cestovat vlakem museli jít 11,5 km do Mimoně.

Stejně jako v okolních obcích měli problémy s vodou. V roce 1914 byl zřízen vodovod. Do té doby se voda získávala ze 2 veřejných a 11 soukromých studní.

Jako pamětihodnost v Palohlavech je možno uvést Kříž smíření u okresní silnice. Tento měl pouze jeden příčný trám a byl lidově pojmenován jako Schnittekopf (Uřezaná hlava) či také Pferdekopf (Koňská hlava). Dle pověsti mělo na tomto místě stát v kruhu 12 pomníků a mělo to být údajně popraviště. Vypráví se také, že při jedné popravě si kat počínal tak nešikovně popravčím mečem, že uťal odsouzenci pouze půlku hlavy a druhá zůstala na krku. (viz výše).


Vloženo: 7.10.2005Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist