PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chlístov-synagoga (Klistau-Synagoge)

Popis: Dvojice stél
Deskovitým typům náhrobků kolmo zasazeným do země se říká stéla, nebo také maceva (z hebr. macevot tj.náhrobek). Další typ náhrobku zvaný tumba je v Čechách poměrně vzácný, byl užíván pro pohřby významných členů židovských obcí a rabínů v bohatých oblastech a to nebyl jistě případ Pošumaví.
Na náhrobky kladou Židé i poučení nežidovští návštěvníci hřbitovů malé kaménky. Jedná se o prastarý zvyk, jehož kořeny nejsou přesně známy. Jedna z teorií praví, že v dobách, kdy Izraelité obývali polopouštní středovýchodní oblasti, po pohřbu zemřelého přivalili na hrob kameny, aby divoká zvěř tělo nevyhrabala. Kaménky pokládané na náhrobek pak symbolizují tuto někdejší činnost. Lidová židovská tradice říká, že je lépe dostávat květiny za živa a kameny po smrti, nežli naopak... Ben je hebr.syn, eben pak kámen a tóra hovoří: "Bude-li Sladký požehnaný chtít, učiní i z těchto Kamenů Syny Abrahamovy.."
Nicméně vylomit kámen (popř.kus malty!) z ohradní zdi není zrovna "košer". I takové věci lze spatřit. Příchozí by měl uctít zemřelé kamínky přinesených z míst, které má rád, popř. je alespoň nasbírat v přírodě mimo hřbitov....


Datum: 2009

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 10.8.2009
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist