PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rovná (Ebmeth) - Historie

Přispěl: Miroslav Landa

Původní název „Ebnode“ se vývojem ustálil na Ebmeth a vyjadřoval polohu obce – na rovině. Z německého pojmenování vychází i český název Rovná stanovený v roce 1947. První písemná zpráva o vsi je z roku 1370, kdy je uvedena v seznamu leuchtenberských lén.

Zánik obce přineslo její začlenění do vojenského újezdu Prameny. Část zástavby byla zničena již v tomto období, zbytek zchátralých domů byl srovnán se zemí na konci 50. let 20. století. V horní a střední části původní obce pak byla na počátku 60. let 20. století postavena nová „paneláková“ Rovná, jako pokus o vytvoření moderní socialistické vesnice. Jak se tento pokus zdařil, se můžete přesvědčit na vlastní oči.

V horní části obce stávala kaplička, která připomínala smrt jednoho ze zdejších mladých mužů v 1. světové válce. Nedaleko od kapličky se nacházela škola a u ní památník obětem 1. světové války z roku 1927. Uprostřed obce stála socha sv. Jana Nepomuckého. V obci byl spolek dobrovolných hasičů a pěvecký spolek a hostinec. Pošta a kostel byly ve Vranově.

Vloženo: 18.2.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist