PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Město Čistá (Lauterbach Stadt) - Historie

Přispěl: Miroslav Landa

V prvních desetiletích 16.století, v době vlády Pluhů z Rabštejna na bečovském panství, dochází k velkému rozmachu těžby cínu. 20. 6. 1551 byla Čistá povýšena na město, bylo jí uděleno právo užívat svou vlastní značku k označení zde vyrobeného cínu a mohla používat svoji pečeť a městský znak. Toto období bylo obdobím největšího rozkvětu. Byl postaven kostel, město mělo svůj vlastní pivovar, sladovnu, lázně, jatka a městský vodovod. Po třcetileté válce město upadalo a lidé se přeorientovali na zamědělství.

V roce 1772 postihl město katastrofální požár, ve kterém shořel kromě mnoha domů i původní kostel, radnice a s ní i většina písemností. Nový kostel, zasvěcený archandělovi Michaelovi byl na stejném místě postaven v letech 1774 - 1775. Nedlouho po požáru byla kvůli úpadku hornické činnosti zrušena horní a městská práva. Od roku 1784 až do svého zrušení, spravoval Čistou Krajský úřad v Lokti.

V roce 1843 tady bydlelo 2082 obyvatel v 274 domech. Dne 8. května 1945 vstoupily do města oddíly 3. americké armády generála Pattona a v letech 1946-47 byl proveden odsun německého obyvatelstva. Tím se Čistá téměř vylidnila. Protože měl být Slavkovský les vyhlášen za vojenský újezd, nebylo město znovu osídleno a brzy poté, v roce 1948 ji po nácviku bojových akcí zcela zničila dělostřelecká palba, při natáčení insruktážního snímku "Boj o osadu", štábem tehdejšího ministerstva národní obrany.

Vloženo: 18.2.2006Komentáře a upřesňující informace


Město Čistá [Kamil Peterka 5.7.2007 09:54] | Reagovat
Zcela podrobný a detailní popis celé historie města najdete v nové knize Krudum - historie bájné hory a jejího okolí, autor Luděk Jaša. Jsou tam přesně vylíčeny celé dějiny městečka. Doporučuji všem!!!
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist