PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Skelné Hutě (Glashütten) - Historie

Přispěl: Miroslav Landa

Dnes již zaniklá obec se nachází uprostřed trojúhelníku obcí Tři Sekery - Chodovská Huť - Horní Ves na Chebsku. Název obce se odvozuje od několika drobných skelných hutí, tzv. páteříkových. Počátkem 14. století začala výroba skleněných korálků, protože dominikánský řád zavedl užívání růženců. Psalo se, že huť na panství Planá stála v čele českého sklářství a kvalitou a krásou svých výrobků předčila všechny ostatní. Hutě vznikly zřejmě v 16. století a vystřídalo se zde mnoho majitelů. Tereziánský katastr uváděl ve vsi celkem 14 hospodářů. Koncem 18. století už měly Skelné Hutě 35 domů a kolem 200 obyvatel. Od nepaměti byla obec vázana na Plánskou Huť a Skelné Hutě patřily v minulosti pod tuto obec. Až roku 1882 se staly samostatnou obcí.

Roku 1854 dostala obec německý úřední název "Glashütten" a český "Skleněné Hutě". Tak se uvádějí i při sčítání obyvatel 1900, kdy patřily pod farnost Trstěnice, poštou pod Tři Sekery, odkud jezdil denně poštovní vůz do Mariánských Lázní. V roce 1925 byla zavedena do vsi elektřina. Stála tu hasičárna, obecní zvonička a obecní váha na dobytek. Většina majitelů měla vlastní studny s elektrickými pumpami. Dostatek vody dávala studna se silným pramenem na okraji obce. Po druhé světové válce přicházeli do Skelných Hutí první čeští osídlenci z jižních Čech, většinou z obce Velešice u Pačejova, celkem 17 rodin. Největší budovou ve vsi byla škola. Třebaže byla prostorná a zachovalá, nebyla v provozu a děti chodily do školy do Tří Seker. Obec měla elektřinu i vodu, ale nepříjemné bylo, že sem nevedla žádná silnice. Byly tu jen špatné polní cesty. Požáry a především špatné spojení se světem vedlo k tomu, že se lidé odtud postupně stěhovali a v roce 1950 odstěhováním posledních usedlíků končí historie těchto "Nových Velešic", jak se jim také někdy říkalo. Opuštěné Skelné Hutě se rozpadaly, a když sem byla konečně vybudována pohodlná asfaltová silnička z Horní Vsi, vesnice už řadu let neexistovala.

Vloženo: 18.2.2006Komentáře a upřesňující informace


upřesnění [Marcián 10.11.2010 20:58] | Reagovat
K vašemu článku uvádím, že škola byla po válce obnovena. Řídícím učitelem zde byl pan Vojtěch ČASTA, později učil v obci Horní Ves, kde také nějakou dobu žil. Posléze se stal ředitelem Zvláštní školy v Hamrníkách.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist