PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Štítary (Schildern) - Historie

Přispěl: Vladimír Minařík

Štítary leží asi 4km sz. od Aše nedaleko hranice se SRN. Osada se připomíná poprvé r. 1342, později byla stejně jako mnoho jiných v okolí majetkem Zedwitzů. Štítary byly menší zemědělskou vsí, v roce 1930 tu žilo málo přes 200 obyvatel.

Po odsunu něm. obyvatel r. 1945 zůstala ves prakticky prázdná a v 50. letech se ocitla v těsné blízkosti hraničních zátarasů. Dnes zůstává z původní zástavby jediný dům. Kromě toho zde byly v 70. letech postaveny dvě panelové bytovky, dnes obývané několika cikánskými rodinami což se na jejich vzhledu viditelně podepsalo. Přežila i železniční zastávka na trati Aš-Hranice (vystoupit zde v době socialismu znamenalo téměř jisté zadržení a následující nedobrovolný přesun na výslech do Aše, v tomto období bylo koneckonců problematické se na řadě míst v Ašsku vůbec volně pohybovat - v lepším případě to člověk "jen" prokládal neustálými kontrolami dokladů). Jádro vsi leželo jz. od zastávky při cestě ke státní hranici, dnes je tento prostor proměněn v louky a veškerá zástavba zmizela bez výraznějších stop.

Název "Štítary" dnes nese také objekt bývalých kasáren PS, ukrytý v lese asi 1km sz. od osady při cestě do zaniklé vsi Újezd.

Vloženo: 10.4.2006Komentáře a upřesňující informace


stitary.ps.ujezd.1980.1982. [sklenicka 20.2.2007 21:19] | Reagovat
jakvypadapohranicnirota.dik
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist