PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pořejov (Purschau) - Židovský hřbitov.

Přispěl: Pavel Procházka, Dlouhý Újezd

Židovský hřbitov v Pořejově je dnes jedinou památkou připomínající židovské osídlení této zaniklé obce. První židovské rodiny jsou v Pořejově uváděny v polovině 17. století. V r. 1860 je zde pobývalo 95 osob. V následujících letech počet židovský obyvatel již jen klesal, a to vlivem jejich přesidlování do měst. Na živobytí si zdejší židovské rodiny vydělávaly z počátku zejména obchodováním s drobným zbožím a to často podomním prodejem (tzv.hauzírování). Z řemesel bylo zastoupeno zejména koželužství a s ním spojená výroba potaše. Později je uváděn i lékař a učitel. V r. 1765 byla zdejší židovskou obcí vybudována z části bývalého pořejovského zámku škola a synagoga. Na konci 19.století se vzhledem k stále se snižujícímu počtu židovských osadníků spojila místní náboženská obec s židovskou obcí z východně položeného Nového Sedliště. Poslední židovská rodina J.Löwyho se odstěhovala v r. 1937 do nedalekého Tachova.

Židovský hřbitov se rozkládá asi 80 m západně od poloviny cesty z Pořejova do Žebráků. Rozměry hřbitova jsou cca 40 x 20 m, prostor je dodnes obehnán nízkou rozpadající se zídkou. Založen byl v polovině 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek je datován rokem 1755. Dle matričních záznamů zde bylo pohřbeno okolo 300 zemřelých. Pohřbíváni zde byli obyvatelé nejen z Pořejova a okolí, ale i z jiných židovských obcí např. Lesné nebo Částkova, jednalo se zřejmě o příbuzné zdejších židovských rodin.

V nedávné době byl hřbitov vyčištěn a byly vztyčeny povalené náhrobky, kterých je možno napočítat cca 40.
Toto nenápadné a opomíjené místo rozhodně stojí za zastavení.
Obdivovatelům těchto dávno opuštěných židovských hřbitovů s prazvláštní atmosférou mohu ještě doporučit návštěvu židovských hřbitovů v nedalekém Dlouhém Újezdě a Novém Sedlišti.

Zdroj: J.Fiedler, Židovské památky Tachovska


Vloženo: 18.8.2006Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist