PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Slapany (Schloppenhof) - Výslech uprchlíka v roce 1955

Přispěl: Alexej Kokorev, Cheb

Jan M., Slovák narozený v roce 1910, naposledy bydlištěm v Chebu, uprchl do bavorského okresu Tirschenreuth v roce 1955. Bavorská pohraniční policie ho vyslýchala 16. června ve Waldsassenu. O důvodech, které vedly k jeho útěku, uvedl Jan M. toto:
"Zásadně odmítám současný režim v ČSR. Proto jsem se také až do dnešního dne bránil tomu, abych byl v nějaké politické organizaci. Hlavně v poslední době jsem kvůli tomu měl v podniku potíže, stále jsem byl vyzýván k tomu, abych se nechal organizovat. Situace byla taková, že bych buď ztratil svoje zaměstnání u státní dráhy nebo byl zatčen."
"Do Bavorska jsem chtěl utéct už v roce 1948. Myslel jsem si ale, že se komunistický režim přece nemůže příliš dlouho udržet, a tak jsem svůj útěk stále odkládal.
Ve středu 15.6.1955 jsem toho měl už definitivně po krk a rozhodl jsem se uprchnout do Bavorska ještě téhož dne. Ve službě jsem toho dne skončil v 6 hodin ráno. Od 8 do 11 jsem byl na podnikové schůzi. V 16 hodin jsem vyrazil z domova a šel podél železniční tratě až k zastávce Šlapany (Schloppenhof). Zde jsem se schoval do křoví a až do setmění jsem studoval mapy, které jsem si vzal s sebou. Když jsem šel nějakou dobu ve tmě, narazil jsem na drátěný plot. Bez přemýšlení jsem přehodil svůj mokrý kabát přes horní drát, který byl zakončen izolátory, a druhou rukou jsem se chytil ostnatého drátu. Když jsem sáhnul přes kabát, dostal jsem ránu, která mě lehce omráčila. Tu ránu jsem nedostal na prvním drátě, nýbrž na prostředním, takto jsem se opravil. První a třetí drát nebyly pod proudem. Když jsem zavadil o tzv. nástražný drát, spustil jsem poplach v podobě světlic. Protože jsem věděl, že už nejsem daleko od hranice, běžel jsem ze všech sil. Narazil jsem na řeku, kterou jsem částečně přebrodil a částečně přeplaval, prošel jsem pak lesem a vyšel u nějaké kapličky na asfaltovou silnic. Omylem jsem se ale vydal špatným směrem a šel opět k hranici, protože jsem myslel, že ta silnice vede do Schirdingu. Na železničním můstku v nějaké malé obci (Hundsbach) se mě pak ujali němečtí pohraničníci."
Bavorská pohraniční policie se Jana M. kromě toho vyptávala také na vojenské jednotky, vojenská zařízení, politické poměry a životní podmínky.
Zdroj: BayHStA, Prezídium Bavorské hraniční policie 1060, převzato ze serveru www.onlinemodule.eu

Vloženo: 19.4.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist