PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kadaň - synagoga (Kaaden - Synagoge) - Stručně k historii židovského osídlení Kadaně a zdejší synagogy

Přispěl: Pavel Frýda

Židé se začali usazovat v Kadani od první poloviny 14.století, toto osídlení však zaniklo v r.1520, kdy byli Židé z města vypovězeni. Později do města přece jen přicházeli znovu, doloženy jsou židovské domy v západní části města. Znovu byli Židé z města vypovězeni v r.1650, ale nepočetné židovské osídlení je znovu doloženo od počátku 18. století. Všechny zábrany ve stěhování a usazování obyvatelstva (nejen židovského) padly po r.1848, různé protižidovské předpisy platily sice až do r.1859, ale v praxi se nedodržovaly. V druhé polovině 19.století vzniká ve Kadani novodobá židovská náboženská obec, která zanikla až v důsledku nástupu nacizmu. Nejvíce Židů žilo ve městě v r.1900 a to 153 osob (rozrod obyvatelstva byl v 19.století obecným jevem, nebyl specifikem jen židovské komunity), v r. 1930 se hlásilo v místě k judaizmu 116 občanů.
První novodobá synagoga byla zřízena v r.1888 adaptací bašty severovýchodní části někdejšího fortifikačního systému města, dnes Sokolovská ul. čp.187. Budova slouží k obytným účelům od konce 19.století dodnes (pozem.parcela č.384 o rozloze 203 m2, katastr.území Kadaň, zastavěná plocha a nádvoří, majetek soukromé osoby). V r.1890 byla postavena zcela nová synagoga v novorománském stylu ve Školní ulici. Byla zničena požárem založeným v průběhu tzv.křišťálové noci 9.-10.11.1938 fanatickou nacisticku spodinou, trosky byly později zbořeny. V místě je dnes zahrada s dvougaráží (pozem.parcela č.171 o rozloze 443 m2, katastr.území Kadaň, vedená jako zahrada, majetek soukromých osob). Takto zničeno bylo v čerstvě odtrženém pohraničí celkem 35 synagog a na 17 tisíc občanů židovského původu uprchlo do zbytku ČSR.
Středověký hřbitov židovské obce snad ze 16.století se nacházel mezi dnešní ulicí Polní a Ječnou, zanikl beze stop po vypověžení Židů z města. Další ze hřbitovů byl založen v r.1884 na jižní straně Hřbitovní ulice, byl zcela zničen nacisty. Podobně nový hřbitov, založený v r.1926 jako jihovýchodní oddělení městského hřbitova, také on byl zcela zničen nacistickou spodinou.

Zdroj: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech

Vloženo: 17.5.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist